Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GŁOS Z TAMTEGO ŚWIATA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1962
 • Premiera:
  1962. 10. 17
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 3197 m, 112 min

  Lokacje: Kraków, Łódź, Warszawa.

W latach pięćdziesiątych w Krakowie miał miejsce proces pseudo-lekarza, który wyłudzał pieniądze i kosztowności od pewnej wdowy w zamian za "seanse" z jej dawno zmarłym mężem. Eskulap - hochsztapler, wcielając się w rolę medium potrafił być na tyle wiarygodny, że proceder przynosił dość pokaźne gratyfikacje. Wreszcie jednak oszusta zdemaskowano. Po kilku latach historia ta posłużyła za kanwę scenariusza dwóm wytrawnym literatom - Kornelowi Filipowiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi. W historii medyka - oszusta najbardziej zainteresowały ich nie walory sensacyjne, czy "metafizyczne", lecz psychologiczne. Gros uwagi poświęcili więc analizie motywacji ofiar szarlatana. Co sprawia, że człowiek szukając ulgi w cierpieniu tak łatwo daje się okłamywać i ośmieszać? Scenarzyści próbują odpowiedzieć na te pytania, tworząc trzy dotknięte cierpieniem postacie. Pierwszą z nich jest staruszką, świadoma zbliżającej się śmierci; druga samotną telefonistką porzuconą przez narzeczonego; trzecia - młodą dziewczyną nieuleczalnie chorą na paraliż nóg. Reżyser, wierny swej realistycznej i czułej na codzienny konkret poetyce, ukazuje ich dramaty bez zbędnego patosu, lecz wnikliwie. Prostota i życiowa "sprawiedliwość" to jeden z głównych atutów "Głosu...". Drugim jest bez wątpienia aktorstwo. Znakomitą kreację stworzył zwłaszcza Kazimierz Rudzki jako lekarz - oszust Aksamitowski. Podobała się także Wanda Łuczycka w trudnej roli jego "nawiedzonej" współpracownicy. Znakomicie wywiązały się również ze swych zadań odtwórczynie postaci trzech nieszczęśliwych "pacjentek" - Tatiana Czechowska, Danuta Szaflarska i debiutująca na ekranie Marta Lipińska.
Akcja filmu toczy się na początku lat sześćdziesiątych w Krakowie. Niespełniony lekarz nazwiskiem Aksamitowski, mimo że nie ukończył studiów medycznych, zarabia na życie udzielaniem porad lekarskich. Pewnego dnia poznaje byłą pielęgniarkę, która twierdzi, że słyszy głosy z "tamtego świata". Od tej pory oboje postanawiają wspólnie naciągać naiwnych, serwując im usługi z pogranicza medycyny i spirytyzmu. Początkowo wszystko układa się bez zarzutu. Jednak przychodzi moment, gdy praktykami Aksamitowskiego zaczyna się interesować sąd.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2022.05.21 07:09:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski