Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZAWODNY SYSTEM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2008. 05. 16
 • Barwny (negatyw: Kodak), 78 min

Melancholijna opowieść o dystyngowanej starszej pani, pielęgnującej najpiękniejsze wspomnienia, które mąci jednak pewne przykre wydarzenie sprzed kilkudziesięciu lat. Maria mieszka samotnie w starej kamienicy, otoczona pamiątkami z przeszłości. Na honorowym miejscu w jej pokoju stoi stara fotografia młodzieńca w mundurze oficera. Uprzejma i miła kobieta unika jednak bliższych kontaktów z ludźmi, nawet z sąsiadami, choć przeżyła w tej kamienicy 40 lat.
W każdą pierwszą sobotę miesiąca Maria gra w kasynie, zawsze obstawiając te same numery, za tę samą skromną kwotę. To jej sekretny niezawodny system, który ma w końcu doprowadzić do wygranej. Od pewnego czasu przygląda się starszej pani z zaciekawieniem młody człowiek, Julian, bywalec kasyna. W końcu zagaduje ją i wypytuje o taktykę w obstawianiu, a ona tajemniczo odpowiada, że trzeba mieć system, żeby wygrać i jednocześnie nie przegrać życia. Od tej pory ta myśl nie daje spokoju Julianowi. Okazuje się, że Maria potrzebuje pieniędzy na wykupienie od antykwariusza naszyjnika z brylantami, który straciła jako młoda dziewczyna. Postąpiła wówczas bardzo lekkomyślnie, okłamując kochającego ją ojca, a także wspaniałego narzeczonego Witolda, który obdarował ją owym bezcennym klejnotem, i w dodatku narażając na utratę dobrego imienia swoją uczciwą służącą Hanię. Młodzieńcze wybryki Marii i jej zamiłowanie do hazardu, doprowadziły do wielu nieszczęść, za która teraz cierpi.
Pieniędzy potrzebuje również Julian, który jest nawet gotów dopuścić się przestępstwa, by wyjść z kłopotów. W pełnej melancholijnych wspomnień, samotnej egzystencji Marii ważną rolę zaczynają nagle odgrywać różne osoby: jej nowa sąsiadka, która wprowadziła się niedawno z kilkuletnią córką Lusią oraz sąsiad Leon, starszy już pan, który przy Marii odzyskuje wolę życia, a także antykwariusz, cierpliwie czekający na pieniądze za naszyjnik, choć sam wpadł w poważne kłopoty finansowe.
Wszystkie zazębiające się tu wątki mają wielkie znaczenie w rozwoju dalszych wydarzeń, które wpłyną na zaskakujące zakończenie. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Zimbabwe (International Images Film Festival for Women)-Nagroda dla najlepszej aktorki
 • 2009
  Erywań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiecych "KIN")-Nagroda dla najlepszego filmu
 • 2009
  Monaco (Angel Awards International Film Festival)-Nagroda za scenariusz
 • 2009
  Monaco (Angel Awards International Film Festival)-Nagroda dla najlepszej aktorki
2022.09.18 01:27:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman