Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATKA KRÓLÓW

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Premiera:
  1987. 03.
 • Gatunek:
  Film polityczny
 • Czarno-biały, 3470 m, 127 min

  Lokacje: Łódź (ul. Wschodnia, Al. Mickiewicza, ul. Piramowicza, podwórko pomiędzy kamienicami przy ul. Ogrodowej 26 i 28), Warszawa (m. in. budynek Prokuratury Generelnej (obecnie Apelacyjnej) na Krakowskim Przedmieściu, Teatr Polski, ul. Karowa, Most Poniatowskiego), Sieradz (zakład karny).

"Matka Królów" zajmuje szczególne miejsce w dorobku reżyserskim Janusza Zaorskiego jako jego najwybitniejsze dzieło, uhonorowane aż 15 różnymi nagrodami, w tym 10 zagranicznymi, m.in. na festiwalach w Berlinie, Francji, Włoszech, Jugosławii. Ekranizacja wydanej w 1957 r., w nakładzie zaledwie 10 tysięcy egzemplarzy, powieści Kazimierza Brandysa, realizowana na przełomie 1981 i 1982 r., w niemal konspiracyjnych warunkach stanu wojennego, czekała aż 5 lat, do 1987 r., na oficjalną premierę. Jednak pomysł nakręcenia tego filmu zrodził się jeszcze na początku lat 70. W 1972 r. Janusz Zaorski miał już gotowy napisany przez siebie scenariusz, ale kolejni szefowie polskiej kinematografii odmawiali mu zgody na rozpoczęcie zdjęć. Dopiero w 1981 r., w okresie "solidarnościowego" przełomu, scenariusz zaakceptowano i w listopadzie tegoż roku rozpoczęto prace.
Warszawa, rok 1933. Po śmierci męża zubożała Łucja Król przeprowadza się wraz z trzema synami - Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada komunisty dr. Wiktora Lewena, który powierza jej sprzątanie swego mieszkania. Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada. Wkrótce Lewen i tak zostaje aresztowany i skazany na siedem lat więzienia. Wybucha wojna. Zenek zostaje wywieziony na roboty do Rzeszy. W domu Łucji niespodziewanie zjawia się Lewen. Wdowa udziela mu schronienia. Wiktor szybko zyskuje sympatię chłopców, dokształca Klemensa i jego dziewczynę Martę oraz ich kolegę Koguta - członka podziemnej organizacji. W czasie akcji w niemieckiej kawiarni Kogut ginie, a Klemens zostaje zatrzymany przez Niemców. Rok 1945. Łucja wraz z najmłodszym synem wraca do wyzwolonej Warszawy. W domu zjawią się także Zenon i Klemens, teraz oficer LWP. Lewen jest członkiem partii. Towarzysz Grzegorz informuje go, iż podejrzewa się, że Koguta nie zastrzelili Niemcy. Klemens zostaje aresztowany. Łucja wraz z Martą, teraz już jej synową, zwracają się o pomoc do Lewena. Wiktor ręczy osobiście za uczciwość Klemensa. Bez skutku. Na naradzie partyjnej padają słowa krytyki pod jego adresem. Łucja wezwana do szkoły dowiaduje się, że Stasio wyparł się Klemensa, skoro jest on wrogiem państwa. Biegnie do domu i policzkuje syna. Od Klemensa odwraca się także jego żona Marta. W czasie śledztwa Klemens przyznaje się do tego, że jest winny śmierci Koguta. Odwołuje swe zeznania, gdy umiera Stalin, wyraża wdzięczność Lewenowi, ale wycieńczony głodówką umiera.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MATKA KRÓLÓW
Powieść
AutorKazimierz Brandys

Nagrody
schowaj

 • 1987
  Don Kichot (Nagroda PF DKF)
 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę kobiecą
 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Jury Młodzieżowego
 • 1987
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  I stopnia
 • 1988
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1987
 • 1988
  Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski
  za rok 1987
 • 1988
  Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Srebrny Niedźwiedź
 • 1988
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
 • 1989
  Nagroda Włoskiego Centrum Kultury "Adelaide Riston"
 • 1989
  Sopot (FF)-Statuetka Wolności
2023.01.18 01:43:01
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.