Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MILCZENIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1963. 09. 07
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Czarno-biały, 2722 m, 95 min

  Lokacje: Chęciny, Kielce (okolice pałacyku Honigmana przy ul. Tadeusza Kościuszki 6).

Wczesny, doceniony przez krytykę film Kazimierza Kutza, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Szczygła. Akcja utworu toczy się w roku 1945 w prowincjonalnym miasteczku. Kilkunastoletni chłopak, nielubiany przez mieszkańców ze względu na swą "inność", zostaje oskarżony o zamach na życie proboszcza. Chociaż nie ma niepodważalnych dowodów jego winy, miejscowa społeczność już wydała wyrok. Jak na złość ochrzczony "bezbożnikiem" i "czerwonym", Stach podczas zabawy niewypałem ulega tragicznemu wypadkowi. Traci wzrok. W miasteczku zostaje to uznane za karę bożą. Mimo że Stach jest sierotą, a teraz w dodatku kaleką, nienawiść ludności jeszcze się zwiększa. Chłopiec, wprawdzie zahartowany przez życie, załamuje się. Pomóc mu może tylko proboszcz, który wie, że Stach jest niewinny. Splot różnorakich okoliczności sprawia jednak, że duchowny milczy... Chłopiec dzięki pomocy pielęgniarki Kazi, jedynej życzliwej mu osoby, odzyskuje wiarę w sobie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MILCZENIE
Powieść
AutorJerzy Szczygieł
2022.05.21 07:08:33
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl