Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MANSARDA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1963. 09. 27
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 2639 m, 92 min

  Lokacje: Łódź (Willa Reinholda Richtera przy ul. Skorupki 6/8, Pałac Karola Scheiblera przy Placu Zwycięstwa 1).

Filmowa biografia wielkiego malarza, przedstawiona na tle pełnego sprzeczności środowiska warszawskiego drugiej połowy XIX wieku. Do Warszawy wraca, po pobycie we Włoszech, Aleksander Gierymski. Po początkowych sukcesach spotyka go niepowodzenie - jego obrazy poświęcone przedmieściom przyjęte zostają z dezaprobatą. Twórczość Gierymskiego zdecydowanie rozmija się z miejscowymi kanonami piękna. Wedle nich każde dzieło sztuki powinno przede wszystkim służyć zniewolonemu narodowi, unosić serca i umysły "na skrzydłach ideału w wyższą sferę harmonii". W ślad za niepowodzeniami artystycznymi przychodzą życiowe. Skandal wywołany pojedynkiem i represje policyjne wobec jego przyjaciół skazują go na samotność i nędzę. Joasia, która go kocha i chce mu pomóc, przybywa, kiedy Gierymski zapada na chorobę umysłową.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:08:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl