Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANIENKA Z OKIENKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1964
 • Premiera:
  1964. 12. 18
 • Gatunek:
  Film historyczny, Film kostiumowy
 • Barwny, 4410 m, 155 min

Adaptacja znanej powieści Deotymy (Jadwigi Łuszczewskiej), lektury wielu pokoleń młodych czytelników, zwłaszcza dziewcząt. Akcja filmu odbiega nieco od literackiego pierwowzoru. Bogata scenografia, a zwłaszcza kostiumy Jana Marcina Szancera, ilustratora wielu książek dla dzieci, plastycznie i barwnie przedstawiają Polskę w czasach króla Władysława IV, a w szczególności XVII-wieczny Gdańsk, odtworzony z wielkim pietyzmem i dbałością o zgodność z realiami epoki. W tym celu w Lublinku pod Łodzią wybudowano dekoracje do złudzenia przypominające fragmenty starego Gdańska. Na szerokim tle historyczno-obyczajowym rozgrywają się perypetie miłosne i sensacyjne przygody bohaterów filmu. Rolę tytułową gra Pola Raksa.
Główny wątek koncentruje się wokół historii porwanych podczas najazdu tatarskiego dwóch dziewczynek. Krystyna Korycka i Marysia Strusiówna to córki skłóconych ze sobą rodów szlacheckich. 15 lat później dwaj dzielni młodzieńcy wyruszają w świat, aby szukać zaginionych. Potem jest miłość od pierwszego wejrzenia i wiele skomplikowanych perypetii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PANIENKA Z OKIENKA
Powieść
AutorDeotyma

WAŚŃ RODÓW (1)

 • Część
 • 91 min

PORWANIE (2)

 • Część
 • 64 min

Kazimierz Korycki, oficer floty Jego Królewskiej Mości Władysława IV, i Zbyszek Struś, członek przybocznej świty Jerzego Ossolińskiego, spotykają się w Gdańsku. Dwaj młodzi szlachcice, synowie sąsiadujących ze sobą, skłóconych rodów poszukują swych sióstr, porwanych przed laty przez Tatarów. Po wielu perypetiach odnajdują panienki i żenią się - Kazimierz z Hedwigą, siostrą Zbyszka, a Zbyszek z Krysią, siostrą Kazimierza.

2022.05.21 07:08:07
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych