Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAGANIACZ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1964. 01. 10
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Czarno-biały, 2355 m, 80 min

  Lokacje: okolice Sokołowa.

Psychologiczny dramat wojenny: losy byłego uczestnika Powstania Warszawskiego, który ostatniej wojennej zimy ukrywa zbiegłych z transportu węgierskich Żydów, a gdy przez tragiczny przypadek Niemcy zabijają zbiegów, zostaje posądzony o zdradę.
Ostania wojenna zima. Przez Polskę przejeżdżają nadal transporty skazanych na zagładę Żydów. Grupie więźniów z Węgier udaje się ucieczka. Niemcy urządzają polowanie. Strzelają nie tylko do zwierząt, ale i do ludzi, do ukrywających się Żydów. Ocalała z masakry dziewczyna ucieka od Michała, sądzi bowiem, że to on był sprawcą tej strasznej rzezi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NAGANIACZ
Opowiadanie
AutorRoman Bratny
Opowiadanie ze zbioru "Ślad": Warszawa, 1946. W czołówce filmu nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza, informacja za słownikiem "Współcześni pisarze i badacze literatury. T. 1".

Nagrody
schowaj

 • 1964
  Nagroda Państwowa
  II stopnia
 • 1964
  Nagroda Państwowa
  II stopnia
 • 1964
  Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda FIPRESCI
 • 1964
  Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Specjalna Jury
2023.01.18 01:42:28
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.