Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ESD

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 03. 16
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2719 m, 95 min

"ESD" powstało na motywach dwóch powieści Małgorzaty Musierowicz, "Kwiat kalafiora" i "Ida sierpniowa", wchodzących w skład cyklu "Jeżycjada", który przyniósł autorce dużą popularność. Film, podobnie jak powieści, jest adresowany do młodzieży, opowiada o problemach nastoletnich bohaterów. Jak podkreślała w licznych wywiadach Anna Sokołowska, powinni go jednak koniecznie obejrzeć również rodzice.
Rodzina Borejków składa się z sześciu osób: ojca - filologa klasycznego, matki i czterech córek - najstarszej Gabrieli, średniej Idy i małych jeszcze Natalii i Patrycji. Ida postanawia wraz z przyjaciółmi wprowadzić w życie swoją teorię sygnałów dobra. Uważa bowiem, że im więcej tych sygnałów wysyłamy, tym więcej dobra wokół nas powstaje. Grupa ESD (Eksperymentalny Sygnał Dobra) postanawia też zbadać stan emocjonalny społeczeństwa . . . Pani Borejko zostaje w wieczór sylwestrowy zabrana do szpitala i poddana operacji żołądka. Ciężar prowadzenia domu spada na Gabrielę i Idę. Ida w willi pana Paszkieta poznaje Krzysztofa, który cierpiąc z powodu guza na twarzy chce popełnić samobójstwo. Idzie udaje się odwieść chłopca od tego zamiaru i skłonić do poddania się operacji. Wraz z kolegą - Klaudiuszem, pomaga też w uratowaniu Marka, który pod nieobecność matki zażył jej leki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KWIAT KALAFIORA
Powieść
AutorMałgorzata Musierowicz
Pierwowzór
IDA SIERPNIOWA
Powieść
AutorMałgorzata Musierowicz

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
  w grupie filmów dla młodzieży; 10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02)
2020.05.20 00:19:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor