Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEBACZ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2008. 04. 04
 • Barwny, 90 min

  Lokacje: Legnica.

Podobno przedstawiona w filmie historia wydarzyła się naprawdę, reżyser i scenarzysta w jednej osobie znalazł ją w brytyjskiej prasie. Mogła jednak zdarzyć się wszędzie: opowieści o kacie, którego ruszyło sumienie wobec ofiary nakręcono już wiele. Marek Stacharski przeniósł ją na rodzimy grunt, na polską prowincję - zapyziałą, zbiedniałą, pozbawioną perspektyw. W takim otoczeniu nietrudno zejść na złą drogę. Znacznie trudniej nie poddać się beznadziei, wściekłości na świat, chęci odwetu za życiowy niefart.

20 - letni Stan dopiero wchodzi w dorosłe życie, ale już niejednego doświadczył. Ojca nie ma, matka jest zawsze pijana, w domu się nie przelewa. Chłopak ma smykałkę do samochodów, pracuje w warsztacie niejakiego Borka, gdzie jednak nie za wiele zarabia. Jego najbliżsi kumple, Gobi i Meta oraz kierująca paczką Anka, to niebieskie ptaki: uważają, że praca jest dla frajerów, a szybciej i łatwiej można zarobić napadając na wracających wieczorami do domu pijaczków. Zdobyte pieniądze idą na alkohol, narkotyki i prostytutki. Kuszony przez bandę Stan nie potrafi się zbyt długo opierać: ostatecznie rzuca pracę w warsztacie, zwłaszcza że koledzy twierdzą, że teraz zacznie się im lepiej wieść: miejscowy mafioso Benek odkupujący od nich zrabowane "fanty" szykuje dla nich lepszą robotę.
Pewnego wieczoru ofiarą bandy pada wracająca późno do domu ładna, elegancka dziewczyna, Joanna. Naciskany przez grupę Stan, aby dowieść, że jest równie twardy jak reszta, gwałci dziewczynę w ciemnej bramie.
Krótko po tym wydarzeniu Stan, uciekając przed policją po próbie włamania, łamie nogę i trafia do szpitala. W jednej z pielęgniarek od razu rozpoznaje swoją niedawną ofiarę. Dziewczyna nie wie jednak, kim on jest. Nie widziała jego twarzy, ciemność i przerażenie dopełniły reszty. Nawet gdy próbowała złożyć doniesienie na policji, nie była w stanie podać bliższych szczegółów, przeraziła ją zresztą długa procedura. Joanna nie potrafi jednak otrząsnąć się z traumatycznego przeżycia. Pali papierosa za papierosem, podkrada leki uspokajające ze szpitalnej apteczki. Chłopak, zdany na jej opiekę i pomoc, widzi jej stan, narasta w nim poczucie winy, choć nie do końca uświadamia sobie tragedię dziewczyny. Stopniowo jednak oboje zbliżają się do siebie, rodzi się między nimi wzajemna sympatia.
Niestety, Joanna zostaje wkrótce wyrzucona z pracy za podbieranie leków, rozpada się również jej związek z lekarzem Robertem. Stan po wyjściu ze szpitala wraca do dawnej paczki, ale nie potrafi się w niej odnaleźć. Zaczyna spotykać się z Joanną, lecz ukrywa ten fakt przed kumplami. Wraca też do pracy w warsztacie. Jego znajomość z pielęgniarką powoli przeradza się w nieśmiałe uczucie. Chłopak ma jednak świadomość, że oszukuje Joannę, że powinien wyznać jej prawdę. Tymczasem jego kolesie widzą go z Joanną na ulicy. Aby chronić dziewczynę przed nimi, Stan wchodzi z bandą w poważny konflikt. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"; do roku 2010 "Era Nowe Horyzonty")-Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Kino Polskie"
 • 2006
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Prezydenta Gdyni
  za debiut aktorski
 • 2007
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-Nagroda Dziennikarzy
 • 2007
  Kraków (Festiwal "Slamdance on The Road")-Nagroda
 • 2007
  Konin (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty")-Nagroda Publiczności
 • 2008
  Bergamo (Bergamo Film Meeting)-Nagroda Publiczności "Brązowa Róża"
2019.10.24 00:56:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych