Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UGÓR

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 61 min

  Okres zdjęciowy: październik 2004 - maj 2005.
  Lokacje: Rogoże, Kryniczno, Wrocław.

"Ugór" to zręcznie skonstruowana opowieść o dwóch braciach, którzy mieszkają w popadającej w ruinę i nędzę wsi. Z dużego, zasobnego rodzinnego gospodarstwa nic już nie zostało poza domem, w którym bracia mieszkają wraz z ciężko chorą, sędziwą matką. Staruszka od dawna nie wychodzi na zewnątrz i nie wie, że zmuszeni trudną sytuacją finansową synowie stopniowo wyprzedali ziemię, inwentarz, maszyny. Ukrywają to jednak przed nią w obawie, że staruszka nie zniosłaby strasznej dla niej prawdy. Starszy Jan - poważny, zasadniczy, wręcz despotyczny - próbuje kierować domem, nadawać ich wspólnemu życiu pozory dawnego ładu i porządku. To on głównie zajmuje się matką, on też zarządza pieniędzmi i on zmusza brata, by udawał przed matką. Ale ta fikcja i apodyktyczne rządy Janka coraz bardziej ciążą młodszemu Tomkowi, który najchętniej sprzedałby także i rodzinny dom i przeniósł się do miasta. Wierzy bowiem, że tam byłoby mu łatwiej, przyjemniej i ciekawiej żyć, choć nie za bardzo ma pomysł na to, co konkretnie mógłby tam robić. Na wsi nie widzi dla siebie żadnej przyszłości, a przykład coraz bardziej biedniejących sąsiadów działa na niego przygnębiająco. Rzadkie chwile odprężenia i zapomnienia przychodzą tylko wtedy, gdy Tomka odwiedza jego kolega Karlos i podrzuca nową dawkę prochów. Kolorowy odjazd szybko się jednak kończy i trzeba wracać do ponurej rzeczywistości.
Pewnego dnia Janek wysyła Tomka do młodej sąsiadki Anki po mleko dla matki. Dziewczyna mieszkała kiedyś w mieście, ale przeniosła się do dziadków, gdy zaszła w ciążę, a ojciec dziecka odszedł w siną dal. Po śmierci dziadków została sama na gospodarstwie. Tomek pomaga jej zawieźć do szpitala córkę, która właśnie zwichnęła sobie rękę. Z wdzięczności za pomoc dziewczyna zaprasza go następnego dnia na herbatę. W rewanżu Tomek zabiera ją i małą Zosię do zoo w mieście. Zaczyna snuć plany wspólnej przyszłości.
Tymczasem matka, pozostawiona przez Tomka sama w domu, wstaje z łóżka i rusza na podwórko, chcąc sprawdzić, czy nie potwierdzą się jej złe przeczucia co do fatalnego stanu gospodarstwa. Odkrywa prawdę. Jan, pełen poczucia winy i wstydu, nawet nie próbuje się tłumaczyć. Jego goryczy i wściekłości dopełnia Tomek, który oświadcza mu, że zamierza przeprowadzić się do Anki, a może wkrótce także opuścić znienawidzoną wieś. Tego Jankowi jest już za wiele.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Telewizyjny Festiwal Filmów "Kręci się"-Grand Prix
 • 2005
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna w Konkursie Kina Niezależnego
 • 2005
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie w Konkursie Kina Niezależnego
  za rolę
 • 2005
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-Grand Prix
 • 2005
  Toruń (Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów")-Nagroda dla filmu fabularnego ponad 30 min. w Konkursie Kina Niezależnego
 • 2005
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-Wyróżnienie
 • 2006
  Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego)-Nagroda w kategorii: Najlepszy film
 • 2006
  Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego)-Nagroda Specjalna
 • 2006
  Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego)-Nominacja
  w kategorii: Najlepszy aktor
 • 2006
  Warszawa (Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego "Cinemaforum")-Wyróżnienie
 • 2006
  Wrocław (Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN)-Wyróżnienie
2019.10.24 00:56:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski