Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODA DO RADOŚCI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2006. 04. 19
 • Barwny, dźwięk: Dolby Digital Surround EX, 118 min

  Okres zdjęciowy: 8 maja - czerwiec 2005.

Zadziwiający dojrzałością, sprawnością warsztatową i rozmachem debiut trojga młodych filmowców - studentów łódzkiej filmówki, którym realizację ich pierwszego dzieła umożliwiła wygrana w konkursie na scenariusz ogłoszonym przez Akson Studio. Autorzy wartko i bezpretensjonalnie, językiem swego pokolenia opowiadają o młodych ludziach, dla których demokratyczna i wolna Polska wcale nie stała się krajem ich marzeń, wielkich możliwości i spełnionych nadziei. To wciąż kraj przegranych frustratów i cwanych krętaczy, w którym tak mało jest miejsca na zwyczajną, uczciwą normalność.
Film ma charakter nowelowy: trzy odrębne historie z różnych miejsc w Polsce (pierwsza nowela nosi tytuł "Śląsk", druga - "Warszawa", trzecia - "Morze"), różni bohaterowie, ale wszyscy młodzi, na progu dorosłego życia, próbujący się usamodzielnić i jakoś ustabilizować. Wszyscy też napotykają te same problemy: niedostatek pieniędzy, niemożność porozumienia się z najbliższymi osobami, rozdarcie między wyobrażeniami a rzeczywistością, a czasami po prostu niedojrzałość, brak pomysłu na życie. Odmienne, a zarazem tak podobne losy bohaterów splatają się ostatecznie w jednym miejscu - autokarze wiozącym ich do Wielkiej Brytanii, mitycznej ziemi obiecanej, która jeśli nie pozwoli im urzeczywistnić marzeń (o czym jedna z bohaterek już się przekonała), to chociaż nieco je przybliży. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
 • 2005
  Konin (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty")-Nagroda Publiczności
 • 2006
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Specjalna Jury
  za "wrażliwość, delikatność w opisywaniu trudnej rzeczywistości oraz za spójność opowiadania w trzech kolejnych nowelach"
 • 2006
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę męską
  za "brawurowe poprowadzenie postaci o zmiennych nastrojach"
 • 2006
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za montaż
  za "profesjonalność, delikatność i dobrą energię"
 • 2006
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Dziennikarzy
 • 2006
  Genewa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Cinema Tout Ecran")-Nagroda za najlepszą rolę męską
 • 2007
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze kostiumy
 • 2007
  Winston-Salem (MFF "River Run")-Nagroda za Najlepszą Rolę Żeńską
 • 2007
  Houston (WorldFest-Houston International Film Festival)-Platinum Remi
  w kategorii: produkcja niskobudżetowa

ŚLĄSK

 • Nowela
 • Lokacje: Katowice, Bytom, Mysłowice.

Dwudziestosześcioletnia Aga wraca w rodzinne strony po wielomiesięcznym pobycie w Anglii. Na dworcu wita ją Danka oraz mama. Sytuacja, którą Aga zastaje w domu schładza jej entuzjazm związany z powrotem. W kopalni, w której pracuje jej ojciec trwa strajk, a matka właśnie traci pracę w zakładzie fryzjerskim. Waldek - sympatia Agi - nie przychodzi przywitać ją na dworzec. Okazuje się, że nie jest już górnikiem tylko ochroniarzem kopalni. Waldek ma dla Agi niespodziankę. Prowadzi ją do mieszkania, które chciałby razem z nią wynająć, jednak nie stać go na wpłacenie zaliczki. Aga pokrywa koszty zaliczki. Trudna sytuacja w rodzinie staje się powodem, dla którego Aga postanawia zainwestować ciężko zarobione za granicą pieniądze we własny salon fryzjerski. Pomysł ten nie podoba się Waldkowi. Jednak Aga decyduje się pokonać otaczającą ją inercję. Jednocześnie nie może porozumieć się z ojcem wierzącym w solidarnościowe ideały i słuszność strajku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WARSZAWA

 • Nowela
 • Lokacje: Warszawa (Dworzec Centralny PKP).

Peras bierze udział w konkursie radiowym na najlepszy kawałek hip-hopowy. Ojciec Marty - dziewczyny Perasa - postanawia wysłać córkę do Londynu na studia. Peras robi wszystko aby przekonać Martę, by nie wyjeżdżała. Postanawia przyjąć propozycję ojca Marty i zacząć pracę w jego firmie. Ojciec jednak już w pierwszy dzień pracy upokarza Perasa i daje mu do zrozumienia, żeby zostawił Martę w spokoju. Peras urządza awanturę Marcie, obraża ją ostrymi słowami. Babcia Perasa w wyniku emocji wywołanych wygraną Perasa w konkursie radiowym słabnie i traci przytomność. Peras zawozi ją do szpitala. Po ostatniej awanturze Marta nie chce widzieć Perasa. Ten śledzi Martę i jej ojca w dzień wylotu do Londynu. Porywa ją z parkingu centrum handlowego autem ojca.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

MORZE

 • Nowela
 • Lokacje: Unieście, Sarbinowo, Chłopy, Ustka.

Wiktor wraca po studiach na rodzimą prowincję. Mieszka z rodzicami - prawiącą kazania matką i ojcem, który żyje wyjazdem na eliminacje do telewizyjnego teleturnieju. Chłopak pracuje w ulokowanej przy plaży wędzarni ryb. Razem z nim pracują tam jeszcze: Rysiek miejscowy pijaczek i Eryk życiowa ofiara, na której wszyscy wokół się wyżywają. Któregoś dnia Wiktor dowiaduje się od matki, że powinien zwolnić pokój, bo zaczyna się sezon i dom zostanie wynajęty turystom. Tego samego dnia wdaje się w awanturę ze swoim szefem, który zalega z wypłatą. Po tej awanturze bohater nie wraca już do pracy. Zjawia się Eryk ze sporą sumą pieniędzy i namawia Wiktora do wspólnego wyjazdu za granicę. Oferuje, że pokryje wszystkie koszty związane z wyjazdem. Wiktor spławia Eryka. Zmienia jednak swoją decyzję po spotkaniu na plaży ojca. Okazuje się, że ojciec stchórzył i nie wyjechał na eliminacje do teleturnieju. W rozmowie z synem przyznaje się do tego, że zmarnował własne życie i prosi syna, by ten nie zrobił tego samego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 02:36:53
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.