Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIELONE KASZTANY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1986. 06. 23
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2458 m, 80 min

  Warszawa (m. in. Stadion Dziesięciolecia, Starówka, Dworzec Centralny, Dworzec W-wa Zachodnia, Łazienki).

Marek Krajewski, uczeń warszawskiego liceum, gra w drużynie piłkarskiej swojej szkoły, ale marzy o koszulce zawodnika "Legii". Szkolny mecz obserwuje trener czołowego warszawskiego klubu, Marek i jego dwaj koledzy mają nadzieję, że zostaną dostrzeżeni. Tymczasem trener postanawia przyjąć tylko bramkarza Kowala, pozostałych chłopców chce zobaczyć na boisku jeszcze raz, zanim poweźmie ostateczną decyzję. Niestety, Marek z przyjacielem nie mają szans zagrać w następnym meczu, zostają wykluczeni z drużyny do czasu, aż poprawią wyniki w nauce. Rozżalony na kapitana zespołu chłopak, aby się zemścić, po cichu rozpowszechnia w szkole wiadomość, że Markoniec "sprzedał" mecz i dlatego pozbył się najlepszych zawodników, Krajewskiego i jego przyjaciela. Konflikt w drużynie narasta, Marek ma również poważne problemy w domu. Chłopca i jego siostrę, 16-letnią Irminę, wychowuje matka. Wspiera ją dziadek, który dla wnuka jest wielkim autorytetem i najlepszym przyjacielem. Toteż jak cios spada na chłopca wiadomość, że dziadek jest bardzo chory, czeka go poważna operacja. Marek nie umie sobie również poradzić z tym, że jego matka ma romans z żonatym mężczyzną, że właśnie ona rozbija czyjąś rodzinę. Dziadek rozumie wszystkie rozterki wnuka. Taktownie pomaga mu załagodzić konflikt z kapitanem drużyny. Często rozmawia z wnukiem o życiu, jednocześnie oswajając go z tym, co musi nieuchronnie nastąpić. Stary, schorowany człowiek rezygnuje z operacji, heroicznie znosi swoje cierpienie. Dzięki niemu cała rodzina zaczyna rozumieć, jak bardzo w trudnych chwilach potrzebują wzajemnej bliskości. Kiedy Marek dowiaduje się, że dziadka czeka operacja, rezygnuje z wyjazdu do NRD i zaopiekowuje się nim troskliwie. Stara się też zaprzyjaźnić z Ewą, którą znał tylko z widzenia, ale od dłuższego czasu podziwiał.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZIELONE KASZTANY
Powieść
AutorJanusz Domagalik

Varia
pokaż

2022.05.21 07:05:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency