Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WAKACJE W AMSTERDAMIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1986. 06. 16
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2560 m, 87 min

  Lokacje: Łódź (okolice Domu Handlowego "Central" przy ul. Piotrkowskiej 165/169).

Rodzina Kosińskich - Joanna, Paweł i ich syn Michał - żyje spokojnie i dostatnio. Również dzięki zarobkowym wyjazdom na Zachód. Teraz wyjeżdża Joanna, ma się opiekować staruszką w Holandii. Najpierw przedłuża pobyt, następnie postanawia zostać za granicą, a po uzyskaniu rozwodu powtórnie wyjść za mąż. Paweł bardzo przeżywa, również chłopak nie może pogodzić się z odejściem matki. Wiosną 1982 roku Joanna przysyła zaproszenie dla syna, ale Paweł nie zgadza się na jego wyjazd. Po wprowadzeniu stanu wojennego Paweł traci pracę na uniwersytecie. Michał znów wędruje między babcią a ojcem... Wiosną 1982 roku Joanna przyjeżdża do Polski na kolejną rozprawę w sprawie syna. Tym razem Paweł wyraża zgodę uzyskawszy zapewnienie Joanny, że Michał po wakacjach wróci do niego. Pewnego dnia chłopak znika. Po gorączkowych poszukiwaniach Paweł zastaje śpiącego syna pod drzwiami mieszkania. W nocy Michał raniąc sobie ręce, niszczy wszystkie zabawki otrzymane od matki.
Reżyser Krzysztof Sowiński zbudował swój film tak, by maksymalnie zaangażować widza w jego odbiór. Pokazał swych bohaterów niejako poza czasem i konkretną rzeczywistością. Potraktował ich dzieje jako swoisty kontur, w który każdy może sobie wpisać znane mu z autopsji przeżycia, wydarzenia i doświadczenia. Krytyka oceniła ten zabieg jako ciekawy, choć nie do końca udany. Losami postaci z "Wakacji w Amsterdamie" trudno się bowiem wzruszyć. Są raczej pracowicie dopracowanymi konstrukcjami myślowymi, aniżeli żywymi ludźmi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.07.14 00:12:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl