Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z TAMTEJ STRONY TĘCZY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1972
 • Premiera:
  1973. 04. 06
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2473 m, 87 min

  Lokacje: Trójmiasto.

Andrzej Jerzy Piotrowski (1934-78), choć ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, nie podjął pracy w wyuczonym zawodzie. Mając 24 lata związał się w kinematografią. Zaczął jako asystent reżysera. Był także lektorem i reporterem Polskiego Radia oraz realizatorem wizji w łódzkim ośrodku TVP. Zrealizował też kilka własnych filmów, z których największym uznaniem cieszą się "Znaki na drodze", wyróżnione w 1970 roku Nagrodą im. Andrzeja Munka, przyznawaną za najlepszy debiut roku. O powstałym dwa lata później "Z tamtej strony tęczy" Piotrowski tak mówił w wywiadzie: "Głównym moim celem jest sportretowanie bohaterki w momencie najintensywniejszym jej życia, w sytuacji zmuszającej ją do podjęcia ostatecznej decyzji, wyboru między dwiema wartościami... Chciałbym się zastanowić nad tym, jak to się dzieje, że kobieta odnosząca poważne sukcesy w pracy, będąca "kimś" w swym zawodzie, nie potrafi w sposób wygodny, prosty i szczęśliwy ułożyć swego życia prywatnego".
Główną bohaterką "Z tamtej strony tęczy" jest Teresa, atrakcyjna, trzydziestoletnia lekarka. Swoje ustabilizowane życie dzieli między pracę, opiekę nad młodszą siostrą Anią - uczennicą liceum i romans z Janem, dobrze sytuowanym adwokatem, który chce się z nią ożenić. Teresa jednak odwleka decyzję o ślubie do czasu usamodzielnienia się Ani. Pewnego dnia niespodziewanie poznaje Tomka, młodego fotografika. Chłopak niebawem wyznaje jej miłość. Teresa początkowo nie zamierza angażować się w nowy, a w dodatku trochę szalony związek, lecz wkrótce zmienia zdanie. Kiedy zastaje siostrę w łóżku z kolegą z klasy, uświadamia sobie, że dziewczyna nie potrzebuje dłużej opieki. Sprawa małżeństwa z Janem staje się więc aktualna. Co wybierze Teresa: stabilny związek z dojrzałym mężczyzną czy romantyczne uczucie do Tomka? Po wielu wahaniach wybiera jednak Jana. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:39:57
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.