Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CIEŃ JUŻ NIEDALEKO

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 10. 18
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 2395 m, 84 min

  Lokacje: Kraków (Dworzec Główny PKP, dzielnica Nowa Huta, Huta im. Lenina).

Do Krakowa przyjeżdża Józef, około 60-letni rencista, były budowniczy Nowej Huty i długoletni elektryk w kombinacie, od kilku lat mieszkający z drugą żoną w Szczecinie. Józef, mimo wyraźnego inwalidztwa (utyka na lewą nogę) i szorstkiego zachowania, optymistycznie patrzy na życie. Na dworcu wita go syn Henryk, który już kilkakrotnie zmieniał zajęcie i ostatnio pracuje jako kierowca. Mieszka on z rodziną w pozostawionym przez Józefa mieszkaniu. Choć Henryk przyjmuje ojca serdecznie, wyczuwa się między nimi napięcie, jakieś zadawnione urazy, konflikty.
Powód przyjazdu ojca jest dość oficjalny: zaproszono go wraz z innymi zasłużonymi weteranami pracy na uroczysty jubileusz trzydziestolecia pierwszego spustu surówki z pierwszego pieca wybudowanego w Nowej Hucie. Rano Józef udaje się do kombinatu, gdzie zostaje niezwykle serdecznie przyjęty przez dawnych towarzyszy pracy. Dobry nastrój pryska, gdy okazuje się, iż Józefa i jeszcze jednego uczestnika zgromadzenia pominięto przy wręczaniu honorowych odznaczeń. Józef daremnie stara się wyjaśnić źródła tej niesprawiedliwości, natrafiając na biurokratyczne wykręty przedstawiciela dyrekcji. Przyjaciel Leon próbuje mu pomóc w rozwikłaniu tej tajemnicy. Sugeruje, iż zaważył na tym jakiś "haczyk" w dokumentach, spowodowany zadawnionym konfliktem z brygadzistą. Leon namawia Józefa, aby wyjaśnić sprawę u byłego szefa, inżyniera Mazowca. Ale stan zdrowia inżyniera jest krytyczny, nie próbują więc nawet rozpoczynać rozmowy na temat dawnego konfliktu.
Nie udaje się również załatwić w kwaterunku sprawy przekazania synowi mieszkania, na które Józef, ofiarny budowniczy Nowej Huty, zapracował. Znów na przeszkodzie stają biurokratyczne przepisy... Wieczorem Józef i Leon spotykają się w domu z Henrykiem i jego kolegami, tak jak oni - robotnikami. Pod adresem weteranów padają ostre słowa, zarzuty, iż nie wykorzystali szansy, jaką dał wielki proces uprzemysłowienia i awansu. Ale ta ostatnia wymiana zdań powoduje rozładowanie napięć między ojcem a synem i stwarza możliwość porozumienia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2022.05.21 07:04:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych