Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ONO

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2004
 • Premiera:
  2004. 10. 01
 • Barwny, 94 min

  Okres zdjęciowy: 5 kwietnia - listopad 2002, kwiecień - maj 2003.
  Lokacje: Kraków i okolice.

Autobus linii 13 hamuje nagle, kiedy na jego drodze pojawia się postać w kapturze. Kierowca otwiera drzwi i młody mężczyzna wchodzi do środka pojazdu. Na jego twarzy widać świeże blizny; niedbały strój, kolczyk w uchu i buntownicza fryzura zdradzają punka. Chłopak zaczepia pasażerów, chce pieniędzy. W pewnym momencie przysiada się do samotnej dziewczyny. Ewa częstuje "sępa" papierosem. Myślami jest jednak daleko. Niedługo później, w szpitalu, rozmawia z ginekologiem o zabiegu usunięcia ciąży. Ewa nie chciała tego dziecka, "wpadła", a wówczas jej partner zostawił ją. Lekarz kieruje dziewczynę do swojego prywatnego gabinetu, żąda zaliczki. Ale Ewa uświadamia sobie, że niechlujny współpasażer z autobusu ją okradł. Dziewczyna straciła pieniądze przeznaczone na zabieg. W takiej sytuacji lekarz grzecznie, ale stanowczo wyprasza Ewę z gabinetu, za drzwiami czekają kolejne pacjentki.
Na co dzień 22-letnia dziewczyna pracuje na stacji benzynowej. To zajęcie, nieodpowiadające jej możliwościom i ambicjom, sprawia, że życie nudzi ją coraz bardziej. Kiedy Ewa zorientowała się, że jest w niechcianej ciąży, nie wahała się przed podjęciem decyzji o aborcji. Ale wizyta w szpitalu odmienia jej punkt widzenia. Ewa dowiaduje się, że dwumiesięczny płód jest już w stanie słyszeć. Postanawia przygotować swoje nienarodzone dziecko - o którym mówi "ono" - do przyjścia na świat. Czyta mu na głos, wsłuchuje się z nim w otaczające ją dźwięki, po raz pierwszy od wielu lat gra na pianinie. Z pomocą przychodzi jej ojciec, Stefan - cierpiący na Alzheimera starszy pan o duszy artysty. Dziewczyna próbuje się też zbliżyć do matki, z którą od lat utrzymuje tylko bardzo chłodne relacje. Ewa zaprzyjaźnia się także z młodą prostytutką, Iwoną, dla której jej zajęcie ma być szansą na bogatą przyszłość.
Pewnego dnia Ewa spotyka Marcina, punka, który okradł ją w autobusie, przypadkiem ratując w ten sposób życie jej dziecku. Pomiędzy młodymi rodzi się silne uczucie, którego nie burzy nawet fakt, że Marcin zarabia na życie dilerką. Wkrótce jednak szczęście Ewy zostaje brutalnie zburzone. Okazuje się, że z powodów zdrowotnych życie dziecka może być zagrożone...

Film Małgorzaty Szumowskiej to przejmująca opowieść o sensie życia, o przychodzeniu na świat i umieraniu. Na podstawie pomysłu Szumowskiej powstała głośna książka Doroty Terakowskiej, matki reżyserki. Młodej modelce i aktorce Małgorzacie Beli grającej Ewę partnerują m.in. Marek Walczewski oraz Teresa Budzisz-Krzyżanowska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
 • 2004
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę męską
 • 2005
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza muzyka; za rok 2004
 • 2005
  Wiesbaden (Festiwal Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej "goEast")-Nagroda za reżyserię
 • 2005
  Kijów (MFF "Stożary")-nagroda za nieprofesjonalną rolę kobiecą
 • 2005
  Kijów (MFF "Stożary")-nagroda za drugoplanową rolę męską
 • 2005
  Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix")-Nominacja
  w kategorii: Odkrycie roku
2023.01.18 02:19:06
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.