Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁOM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Barwny, Betacam SP, dźwięk: Dolby Stereo C type, 70 min

  Uwaga: rok produkcji podany za napisami filmu (emisja: TVP 26 marca 2003), W rzeczywistości film wyprodukowano i prezentowano (m. in. na festiwalu w Gdyni) w 2002.

Maciek Peksa nie z własnej winy miał zwichrowany życiorys. Matka alkoholiczka wyrzuciła go z domu, wynajmował więc mieszkanie. Zalegał z czynszem, a musiał płacić nie tylko za mieszkanie, lecz i za garaż. Trzymał w nim malucha. Dla każdego, kto go zobaczył, pojazd był kupą złomu. Dla Maćka był bezcenny - wyremontowanie samochodu stało się celem jego życia. Dlatego poszukał pracy w hucie: w dostarczanym do niej złomie było dużo części samochodowych. Pewnego dnia jednak uległ wypadkowi, co jeszcze bardziej skomplikowało jego sytuację. Kiedy leżał w szpitalu kierownik polecił mu, by już nie wracał do zakładu, a kiedy po dość długiej rekonwalescencji wyszedł ze szpitala, dowiedział się, że już nie ma gdzie mieszkać. Co gorsza, jego samochód został wywieziony na złomowisko.
Maciek się nie poddał. Przywlókł swego malucha do miasta. Nocował w nim. Pewnego wieczora wyciągnęli go stamtąd policjanci i odwieźli do noclegowni, a samochód znów odstawili na złomowisko. W noclegowni Maciek poznaje Michała Gardę. Między młodzieńcem a schorowanym starcem zawiązuje się nić porozumienia. Garda pomaga mu znów sprowadzić zdezelowanego malucha, a potem szukać do niego części i ze sprzedaży wygrzebanego na śmietnisku złomu zdobywać pieniądze na remont. Zwierza mu się też z pragnienia wyjazdu w góry. Dramatyczne wydarzenia z pozoru niszczą wszelkie plany obu mężczyzn, którzy - wyrzuceni na złomowisko życia - znajdują przyjaźń i starają się zachować człowieczeństwo.

"Złom" jest debiutem filmowym urodzonego w 1976 roku Radosława Markiewicza, absolwenta Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jury Konkursu Polskiego Kina Niezależnego XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych uhonorowało go Nagrodą Specjalną. Film zdobył także nagrody w Poznaniu na MFF "Off Cinema" i we Wrocławiu (Slamdance Poland). Obraz, bardzo piękny w swym przesłaniu, uderza oszczędnością wyrazu, świetnymi zdjęciami i doskonale współgrającą z nimi muzyką. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna w Konkursie Kina Niezależnego
 • 2002
  Wrocław (Slamdance Poland)-Nagroda
 • 2002
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Złoty Zamek"
2017.05.12 01:06:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych