Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HANUSSEN

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  RFN, Węgry
 • Rok produkcji:
  1988
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 110 min

Po "Mefiście" i "Pułkowniku Redlu" Istvan Szabo swym kolejnym filmem, "Hanussenem", zamknął tryptyk, w którym dotknął najważniejszych zjawisk XX-wiecznej historii Europy Środkowej. Posłużył się w tym celu losami trzech różnych postaci (granych w każdym filmie przez Austriaka Klausa Marię Brandauera): aktora Hendrika Hofgena w hitlerowskich Niemczech, Redla - szefa kontrwywiadu w monarchii austro-węgierskiej oraz występującego w Niemczech w początkach lat 30. jasnowidza Jana Ericka Hanussena.
Wszystkie trzy dzieła opowiadają o jednostkach nieprzeciętnych, obdarzonych niezwykłymi talentami, które dla kariery w różny sposób i w różnej mierze umizgują się do władzy. Wydaje im się, że potrafią manipulować innymi, a w istocie sami są manipulowani przez siły znacznie od nich potężniejsze. W gwałtownym zderzeniu z historią ujawnia się ich słaby charakter, zatracają swe zdolności, ich nieprzeciętność obraca się przeciwko nim i doprowadza do tragicznej porażki.
Jan Erik Hanussen to postać autentyczna. Naprawdę nazywał się Klaus Steinschneider i był nadwornym wróżbitą Hitlera. W zrealizowanym o nim zachodnioniemieckim filmie z 1955 r. twórcy podawali w wątpliwość wyjątkowe uzdolnienia okultystyczne Hanussena, przedstawiając go jako przebiegłego hochsztaplera, który przed każdą przepowiednią zbierał najdrobniejsze informacje i w ten sposób zawsze potrafił "wywróżyć" ludziom dokładnie to, co chcieli usłyszeć, co było najbardziej prawdopodobne i co rzeczywiście stawało się później faktem. Najpewniej tak było również wtedy, gdy zbliżył się do faszystowskich kręgów ideologicznych. Przepowiedział wówczas dojście Hitlera do władzy, ponieważ rozwój wydarzeń i wzrost społecznego niezadowolenia wyraźnie na to wskazywały. Wróżbą tą przysłużył się Hitlerowi i dostał do grona jego faworytów. Pewny swej pozycji i siły, poczynał sobie coraz śmielej. Dowiedziawszy się o zamiarze dokonania wielkiej antykomunistycznej prowokacji podpalenia Reichstagu, ogłosił tę wiadomość jako przepowiednię, przez co o mało nie pokrzyżował faszystom planów. Nie przewidział, że jako człowiek niebezpieczny dla nowej władzy zostanie zlikwidowany.
Istvan Szabo nie jest aż tak krytyczny w ocenie jasnowidztwa Hanussena. Nie podważa jego zdolności, choć nie wszystkie sceny dają im jednoznaczne świadectwo. Jego Hanussen jest ciekawą, wrażliwą, a jednocześnie ambitną osobowością, miewającą trafne przeczucia przy pewnej parapsychologicznej wiedzy. Poznajemy go pod koniec I wojny światowej. W jednej z bitew Klaus Schneider, plutonowy w armii austro-węgierskiej, zostaje ranny w głowę. Trafia do szpitala, gdzie ujawniają się jego zdolności hipnotyczne i telepatyczne. Opiekujący się nim profesor medycyny, dr Bettelheim, jest zafascynowany niezwykłym pacjentem, zaprzyjaźnia się z nim, pomaga mu doskonalić parapsychologiczne umiejętności i korzysta z jego w hipnotycznych umiejętności w terapii niedoszłych samobójców.
Gdy kończy się wojna, kapitan Novotny, który organizował na froncie występy kabaretowe dla żołnierzy, proponuje plutonowemu, że zostanie jego impresariem, razem wyruszą na tournee i Schneider będzie popisywał się swoimi umiejętnościami przed publicznością. Ten początkowo się waha. Poznana w nocnym kabarecie Hinduska odmawia powróżenia mu z ręki, radzi natomiast, by wyruszył w świat i posługując się swymi okultystycznymi talentami korzystał z życia. Klaus rusza więc z Novotnym do Wiednia. Tam rozpoczyna karierę jako Jan Erik Hanussen. Podczas spektaklu przepowiada zatonięcie transatlantyku i nazajutrz fakt ten potwierdzają gazety. Hanussen staje się obiektem zainteresowania prasy i polityków. Poznaje piękną dziennikarkę Wally, która będzie odtąd jego asystentką i towarzyszką życia.
Już jako sławny wróżbita i jasnowidz Hanussen występuje w czeskich kurortach. Oskarżony o oszustwa staje przed sądem, ale wygrywa sprawę i jako triumfator wyjeżdża do Berlina. Tam spotyka słynną tancerkę i śpiewaczkę Valery de la Meer, w której rozpoznaje przyjaciółkę z dzieciństwa. Wstęp na berlińskie salony zapewnia mu przepowiednia o raptownym załamaniu się giełdowych cen bawełny.
Chociaż Hanussen starannie unika deklaracji politycznych, sprowokowany podczas konferencji prasowej przepowiada, że kanclerzem zostanie wkrótce Adolf Hitler. Wróżba ta wywołuje burzę wokół jego osoby. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Istvan Szabo
   
 • Scenariusz
  Istvan Szabo
   
  Péter Dobai
   
 • Zdjęcia
  Lajos Koltai
   
 • Scenografia
  József Romvári
   
  Laszlo Makai
   
  Gyula Toth
   
 • Muzyka
  Gyorgy Vukan
   
 • Obsada aktorska
  Klaus Maria Brandauer
  Hanussen
  Erland Josephson
  dr Bettelheim
  Ildikó Bánsági
  Betty
  Walter Schmidinger
  szef propagandy
  Karoly Eperjes
  kapitan Tibor Novotny
  Valery de la Meer
  Colette Pilz-Warren
  Dagma
  dziennikarka Wally
  György Cserhalmi
  książę Trantow-Waldbach
  SA-man
  baronowa Stadler, uczestniczka seansu Hanussena
   
  Heni Stahl
2019.06.25 00:13:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski