Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EGYMASRA NEZVE

 • Tytuł polski: INNE SPOJRZENIE
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Węgry
 • Rok produkcji:
  1982
 • Język:
  węgierski
 • Barwny, 109 min

Ekranizacja głośnej powieści Erzsebet Galgoczi, opisującej dzieje miłości pomiędzy dwiema młodymi kobietami. Łączące je coraz bliżej, niezwykle zmysłowe, zakazane uczucie, rozwija się na tle wydarzeń politycznych na Węgrzech w latach 1956 - 58. Pierwszy w kinematografii Europy Wschodniej i jeden z najlepszych, jakie kiedykolwiek powstały, film podejmujący temat kobiecego homoseksualizmu.
Eva i Livia spotykają się w redakcji gazety, rewolucja 1956 jeszcze nie przebrzmiała, za to czuje się wyraźne zaciśnięcie komunistycznego pasa. Eva, niepokornie krytyczna wobec ustroju i stosunków społecznych w socjalistycznych Węgrzech, jest lesbijką, jej koleżanka zza biurka, Livia, żoną oficera. To jednak heteroseksualną Livię coś ciągnie w stronę Evy, która z kolei kocha się w Livii w tajemnicy. To uczucie wydaje się Livii niebezpieczne, ucieka więc i powraca, odpycha Evę od siebie i przyciąga. Gdy w końcu romans nabiera rumieńców i jest szansa na wspólną przyszłość, mąż Livii nie jest w stanie opanować zazdrości i zawodu i służbowym pistoletem rani niewierną żonę. Reakcja leżącej w szpitalnym łóżku Livii jest bolesna dla Evy - Livia odtrąca ją i rezygnuje z tego tak tragicznego dla niej związku. Eva postanawia przedostać się przez granicę, a gdy zatrzymuje ją patrol graniczny, wybiera tę samą opcję, co znane z innego filmu uciekinierki - Thelma i Louise - woli umrzeć niż być aresztowana. Przez graniczne zasieki z kolczastego drutu przedostają się tylko ptaki. Tylko one mogą nad nimi przelecieć. Tylko one są wolne.... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Károly Makk
   
 • Scenariusz
  Erzsebet Galgoczi
   
  Károly Makk
   
 • Zdjęcia
  Tamas Andor
   
 • Scenografia
  Tamás Vayer
   
 • Muzyka
  Laszlo Des
   
  Janos Masik
   
 • Obsada aktorska
  Eva Szalanczky
  Livia
  Jozef Kroner
   
  Adam Szirtes
   
  Judit Pogany
   
  Denes Ujlaki
   
  Ferenc Bács
   
  Eva Igo
   
  Péter Andorai
  mąż Livii

Nagrody
schowaj

2020.08.02 00:30:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency