Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

L'HOMME DES FOULES

 • Tytuł polski: CZŁOWIEK, JAKICH WIELU
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja, Portugalia
 • Rok produkcji:
  2000
 • Język:
  francuski
 • Barwny, 89 min
  Lokacje: Warszawa.

W tym filmie nie są ważne czas i miejsce akcji (w tym przypadku mowa jest o ogólnie pojętej "stolicy" jednego z państw Europy Wschodniej, a wydarzenia mogły rozgrywać się w każdej w zasadzie chwili po II wojnie światowej), ważny jest natomiast poruszany problem i ostateczne przesłanie. Akcja "Człowieka..." rozpoczyna się we współczesnej Portugalii. Podczas zwiedzania jednego z lizbońskich kościołów turysta z Europy Wschodniej, oglądając obraz przedstawiający Sąd Ostateczny, doznaje szoku nerwowego. Odwieziony do szpitala przez dłuższy czas nie może dojść do siebie, wymaga pomocy psychiatrycznej. To jest zaczątek akcji. Reszta filmu to relacje z kolejnych sesji terapeutycznych lekarza z pacjentem. Młodej lekarki i pacjenta w średnim wieku, nieułatwiającego jej zadania. Powoli jednak odkrywa się prawda. Paweł (tak ma na imię bohater) najwyraźniej chce powiedzieć coś o sobie, widać, że dręczy go przeszłość. Ta przeszłość to pełnienie przez wiele lat funkcji w urzędzie bezpieczeństwa w kraju, z którego wraz z żoną wyemigrował. Funkcji, która wiązała się z torturowaniem więźniów. Film pokazuje mechanizmy, jakie powodowały "zwykłymi ludźmi", że ulegali złu. Pokazuje także tych, którzy w imię "wyższych racji", a czasem tylko dla własnej satysfakcji i zabawy, manipulowali innymi, nakłaniając ich do współudziału w zbrodni. Takich jak Władimir. Paweł był "taki jak wszyscy", nie lepszy i nie gorszy od innych. Tak jak inni chciał mieć normalną rodzinę i własny kąt. Osiągnął to, ale za cenę własnego upodlenia i braku spokoju wewnętrznego. Teraz miota się między samooskarżeniem i samousprawiedliwieniem, próbując powrócić do równowagi. Młoda psychiatra nie mieszkała nigdy we wschodniej Europie, nie zna tamtejszych realiów życia w warunkach państwa totalitarnego. Paweł jest dla niej tylko zbrodniarzem, nie przyjmuje jego wyjaśnień jako usprawiedliwiających. Ale i nie widzi, jak sama ulega złu. Kiedy na "rozmowę" do szpitala przybywa niewidomy Władimir, lekarka, uciekając się do przemocy, dosłownie wykopuje go na bruk. Zło jest zaraźliwe - chcą powiedzieć twórcy filmu. Łatwo jest przekroczyć niewidzialną granicę i stanąć po stronie katów. A potem... potem pozostaje już tylko sąd własnego sumienia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:42:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych