Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAK W NIEBIE

w WIELKA MAŁA EMIGRACJA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 26 min.

Bohaterka filmu, Hanna Szymańska z domu Kamler, urodziła się i mieszkała na warszawskim Żoliborzu. Kiedy wybuchła wojna, miała 13 lat. Cała rodzina działała w konspiracji. Ona, najmłodsza, miała się uczyć. Uczęszczała do Szkoły Robót Ręcznych sióstr zmartwychwstanek, która w istocie była gimnazjum ukrytym pod niewinnie brzmiącą nazwą. Jej przyjaciółka, narzeczony, koleżanki przygotowywali się do mającego wybuchnąć powstania. Wtedy i ona zapragnęła tej przygody. Ojciec w końcu uległ: wziął ją jako sanitariuszkę do swojego oddziału. Po upadku Woli, przez gruzy getta przedostała się na Stare Miasto. Z tego piekła zeszła do kanałów. Choć musiała dźwigać dużo od siebie większego rannego, wydawało jej się, że znalazła się w niebie: była cisza, nie groziły "krowy", a zwłaszcza granatniki, przed którymi trudno się było schronić. Po upadku powstania trafiła do Ożarowa, a stamtąd do obozu jenieckiego w Oberlangen, w okolicach granicy holenderskiej. W maju 1945 roku obóz wyzwolili Polacy z Dywizji Pancenrnej generała Maczka. Wkrótce cudem odnalazła wuja i ciotkę, którzy ściagnęli ją do Lubeki. Przez dwa lata pracowała tam w obozie dla DIP-isów. Potem, na prośbę matki i narzeczonego, powróciła do Polski. Podjęła naukę. Okazało się jednak, że narzeczony działał w NSZ i musi uciekać z kraju. Pobrali się pośpiesznie i pojechali na wybrzeże. Stąd na pokładzie rybackiego kutra uciekli do Szwecji. Tam jednak nie mogli się zadomowić: Szwedzi wówczas źle traktowali cudzoziemców, zabierających im pracę. Wyruszyli więc za ocean, do Montrealu. Gościnna Kanada stała się ich drugą ojczyzną i już nie myślą o powrócie do kraju. Ich dwie córki czują się Kanadyjkami, są jednak dumne ze swego polskiego pochodzenia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman