Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tola Mankiewiczówna

Tola Mankiewiczówna - galeria

 
zwiń

  • 1900. 05. 07
    Data urodzenia
    Bronowo k. Łomży
  • 1922. 04. 21
    Debiut teatralny
    Opera Warszawska
  • 1985. 10. 27
    Data śmierci
    Warszawa; pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej

Właściwie: Teodora Oleksa. Mankiewicz było nazwiskiem panieńskim matki aktorki.
Aktorka, śpiewaczka i piosenkarka. Po maturze studiowała grę na fortepianie w Konserwatorium Warszawskim, jednocześnie pobierała prywatne lekcje śpiewu oraz gry scenicznej u J. Machówny. Po debiucie w pozostała w Operze Warszawskiej do r. 1924. W l. 1924-28 kontynuowała studia wokalne w Mediolanie, a po powrocie ponownie była solistką Opery Warszawskiej (do 1932 r.). Po zamknięciu Opery zadebiutowała w operetce i 30 grudnia 1931 r. zadebiutowała jako Franzi w "Czarze walca" w Teatrze Nowości. Rolą tą odniosła wielki sukces, który przesądził o kierunku jej kariery. W następnych latach do wybuchu wojny występowała w czołowych teatrzykach operetkowych i rewiowych: "Morskie Oko" (1932-33), "Rex" (1933), "Wielka Operetka" (1933-34), "Wielka Rewia" (1934-36; 1937-39), "Stara Banda" (1935), "Hollywood" (1935), "Cyrulik warszawski" (1937). W r. 1935 i 1938 występowała z powodzeniem w Berlinie. W czasie kampanii wrześniowej znalazła się w Białymstoku; początkowo występowała tam jako śpiewaczka estradowa, a w l. 1940-41 była aktorką tamtejszego Teatru Polskiego. W 1942 r. powróciła do Warszawy. Po wojnie działała jako przede wszystkim jako artystka estradowa, dając szereg koncertów i recitali. W l. 1951-55 była aktorką Teatru Nowego, potem Operetki Warszawskiej. W filmie dała sie zapamiętać jako wspaniała odtwórczyni ról w komediach muzycznych. Dzięki pięknemu i dobrze wyszkolonemu głosowi, stała się idealną wykonawczynią wielkich przebojów H. Warsa i J. Petersburskiego. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

  • 2017
    Piosenka: JESIENNE RÓŻE - Wykonanie
  • 1937
    Piosenka: HABANITA - Wykonanie
    Piosenka: JUŻ NIE MOGĘ DŁUŻEJ KRYĆ - Wykonanie
    Piosenka: REFORMY PANI MINISTER - Wykonanie
    Piosenka: TAK DZIWNIE MI TAK CUDNIE MI - Wykonanie
  • 1935
    Piosenka: POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT - Wykonanie
    Piosenka: TAKA NOC I WALC I TY - Wykonanie
  • 1934
    Piosenka: GDYBYM JA MIAŁ CZTERY NOGI - Wykonanie
    Piosenka: ODROBINĘ SZCZĘŚCIA W MIŁOŚCI - Wykonanie
  • 1934
    Piosenka: AWANS DLA PANNY - Wykonanie
  • 1933
    Piosenka: CZY WIERZYSZ MI - Wykonanie
    Piosenka: ALBO NIKT ALBO TY - Wykonanie
2023.08.29 01:27:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.