AUTOR SOLARIS
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2016
- Gatunek:Film biograficzny
- Barwny, 56 min
Lokacje: Muzeum Łazienki Królewskie, Akademia Teatralna w Warszawie - Teatr Collegium Nobilium, ul. Hoża 42 w Warszawie, Konstancin Jeziorna.
O Lemie napisano i nakręcono już wiele, a jednak jego życie wciąż skrywa wiele zagadek i paradoksów. Jak udało mu się przeżyć Holocaust? Jaki był jego stosunek do PRL - skoro i pisał utwory propagandowe, i działał w konspiracji? Jak w latach 50. udawało mu się być na bieżąco ze światową nauką i techniką? Dlaczego przez całe życie współpracował z katolickim „Tygodnikiem Powszechnym”, będąc otwarcie ateistą?
W filmie „Autor Solaris” z tymi pytaniami zmierzył się Borys Lankosz, reżyser, który z jednej strony pokazał Ziarnem prawdy i Rewersem, że dobrze sobie radzi z gatunkową popkulturą, a z drugiej filmami Rozwój i Radegast, że jest wrażliwym dokumentalistą, który potrafi kamerą pokazać rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka.
W filmie zobaczymy unikalne, po raz pierwszy pokazane publiczne materiały archiwalne: zdjęcia i filmy kręcone przez Stanisława Lema na kamerze 8 mm. Zobaczymy niepublikowane dotąd listy, w których widać, jak narastał konflikt między Lemem a Philipem K. Dickiem, w wyniku którego Dick doszedł do wniosku, że Lem nie istnieje, a pod tym skrótem ukrywa się jakaś tajna komunistyczna organizacja. Usłyszymy głos Stanisława Lema, który w latach 50. nagrał swoją antystalinowską satyrę „Korzenie”, którą wykonywał dla najbliższych przyjaciół. Dla równowagi - zobaczymy też inscenizację fragmentu socrealistycznej, propagandowej sztuki „Zdarzenie na jachcie Paradise”.
O życiu i twórczości Lema opowiedzą czołowi lemoznawcy: Jerzy Jarzębski, Stanisław Bereś, Tomasz Fiałkowski, Michael Kandel i Wiktor Jazniewicz (tłumacze angielski i rosyjski), a także Michał Zych - siostrzeniec pisarza, który mieszkał u swojego sławnego wuja. Timothy D. Snyder nakreśli historyczne tło pogromu lwowskiego, który Lem cudem przeżył i opisał to w powieści „Głos Pana”.
Usłyszymy znane głosy i zobaczymy znane twarze. Narratorem prowadzącym nas przez tę opowieść będzie Marek Kondrat. W inscenizowanych scenach biograficznych głos Lema będzie głosem Jana Peszka. Robert Gonera wystąpi jako Gról Zbawnucy, tyran z zatrzymanego przez cenzurę w 1971 satyrycznego opowiadania „Edukacja Cyfrania”.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser IIprzy inscenizacjach
- Scenariusz
- Lektornarracja
- Zdjęcia
- Operator kameryprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachJohn Schindler IIINowy Jork
- Asystent operatora obrazuostrzyciel przy inscenizacjachostrzyciel przy inscenizacjach
- Asystent operatora kameryprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachasystent kamer U-matic przy inscenizacjach
- Oświetleniemistrz; przy inscenizacjachmistrz; przy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjachprzy inscenizacjach
- Gripprzy inscenizacjach
- Sprzętzdjeciowyzdjeciowyzdjeciowyzdjeciowyoświetleniowydźwiękowy
- Postprodukcja obrazuproducentproducentproducent wykonawczyasystent postprodukcjinadzór DI
- Konforming
- Korekcja barwna
- Mastering DCP
- Efekty specjalneVFX
- Napisy
- Scenografiaprzy inscenizacjach
- Scenograf IIprzy inscenizacjach
- Rekwizytyprzy inscenizacjach; w napisach imię: Bartoszprzy inscenizacjach
- Budowa dekoracjiprzy inscenizacjach
- Kostiumyprzy inscenizacjachprzy inscenizacji "Głos Pana"
- Kostiumograf IIprzy inscenizacji "Głos Pana"
- Militaria
- Muzykaw inscenizacjach "Korzenie" i "Edukacja Cyfrania"
- Dźwiękprzy inscenizacji "Ostatni felieton"Corey PoindexterNowy Jork
- Dźwięk na planieprzy inscenizacjach
- Sound design
- Mikrofoniarzprzy inscenizacjachprzy inscenizacjach
- Postprodukcja dźwięku
- Montaż dialogów
- Premiks
- Efekty synchroniczne
- Atmosfery dźwiękowe
- Zgranie dźwięku
- Montaż dźwięku
- Montaż
- Charakteryzacjazdjęcia dokumentalneprzy inscenizacjach
- Charakteryzator IIprzy inscenizacjachprzy inscenizacjach
- RedakcjaTVP KulturaOliver SchwehmArte G.E.I.E.Heike LettauArte G.E.I.E.Michele LeginArte G.E.I.E.Claire IsambertArte G.E.I.E.
- Fotosy
- Tłumaczeniejęz. angielskijęz. francuski
- Efekty pirotechniczneTBTS Hunteri wynajem broni
- Statyści
- Kierownictwo produkcjiNowy Jork
- Kierownictwo produkcji IIlokacjebiurobiuro
- Współpraca produkcyjnaHollywood Builders sp. z o.o.
- Obsługa planu
- Producent wykonawczy
- ProducentTVP
- KoprodukcjaArte G.E.I.E.
- Obsada aktorska2 role: profesor Rappaport (w inscenizacji "Głos Pana"); Stanisław Lem (w inscenizacji "Ostatni felieton"); tylko głosoficer; w inscenizacji "Głos Pana"Rachela; w inscenizacji "Głos Pana"Żyd; w inscenizacji "Głos Pana"Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Grenadiere"w inscenizacji "Głos Pana"Barbara; w inscenizacji "Korzenie"Hussarski; w inscenizacji "Korzenie"Halina; w inscenizacji "Korzenie"Jan; w inscenizacji "Korzenie"Aleksander; w inscenizacji "Korzenie"reżyser Bob; w inscenizacji "Jacht Paradise"generał; w inscenizacji "Jacht Paradise"Morris; w inscenizacji "Jacht Paradise"Gról Zbawnucy; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"Odmrożeniec; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"kapelmistrz; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"kontrabasista; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"czynelistka; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"Karolina Sulejzgrzypaczka; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"trębacz; w inscenizacji "Edukacja Cyfrania"w roli samego siebie; w inscenizacji "Ostatni felieton"
- Bohater