PRYWATNE ŚLEDZTWO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1986
- Premiera:1987. 09. 22
- Gatunek:Film sensacyjny
- Barwny, 2708 m, 94 min
Lokacje: Słostowice pod Radomskiem, Sulejów (opactwo Cystersów), Łódź (ul. Wólczańska, Szpital im Kopernika przy ul. Pabianickiej 62, Aleja Mickiewicza, willa rodziny Stillerów przy ul. Jaracza 45, cmentarz na Zarzewiu).
Inżynier Rafał Skonecki wraz z żoną i dziećmi spędza wiosenny weekend za miastem. Wracając do Łodzi samochodem, nie może uniknąć czołowego zderzenia z ciężarowym jelczem, prowadzonym przez pijanego kierowcę. Sprawca wypadku w popłochu odjeżdża, nie próbując nawet udzielić pomocy swym ofiarom.
Rafał odzyskuje przytomność w szpitalu. Dowiedziawszy się o śmierci najbliższych, usiłuje popełnić samobójstwo. Prowadzący śledztwo kapitan milicji wypytuje o przebieg wypadku. W przeświadczeniu, że żaden wyrok nie będzie adekwatny do popełnionej zbrodni, Skonecki zataja zapamiętane szczegóły.
Rekonwalescentem opiekuje się jego przyjaciel Marek, który właśnie wrócił z dłuższej podróży zagranicznej. Jego pomoc nie może jednak zapobiec goryczy powrotu do pustego mieszkania. Rodzi się pragnienie zemsty.
Rafał analizuje fakty, które utkwiły w jego pamięci: fragment numeru rejestracyjnego, charakterystyczna maskotka, żółty spojler. W łódzkim wydziale komunikacji, dzięki łapówce, zestawia wykaz 200 ciężarówek. Odnajduje producenta spojlerów, co zawęża listę podejrzanych do 11 pojazdów, rozlokowanych w pięciu okolicznych bazach transportowych. Obserwacje samochodów wyjeżdżających z pierwszej bazy nie przynoszą rezultatu - pech chciał, że sprawca wypadku uzyskał właśnie zwolnienie lekarskie.
Wkrótce Rafał może odrzucić kule. W zaprzyjaźnionym warsztacie wykonuje kastet. By usprawnić swoje poszukiwania, sięga po wyczynowy motocykl. Kiedyś był mistrzem sportów motorowych, z tego okresu datuje się jego przyjaźń z Markiem - "wiecznie drugim" kolegą klubowym. Przed pięciu laty porzucił motocross na prośbę żony. Teraz, gdy Barbara nie żyje, spędza całe dnie na motocyklu, śledzi ciężarówki, zagląda w twarze kierowcom - bez skutku. Z prokuratury otrzymuje zawiadomienie o umorzeniu śledztwa. Zniechęcony powraca do pracy zawodowej, Marek - jego przełożony - powierza mu odpowiedzialne zadanie, ale Skonecki nie może długo wytrzymać za biurkiem. Co pewien czas znika, wznawiając swoje poszukiwania.
Środowisko łódzkich transportowców bulwersują wiadomości o tajemniczych morderstwach dokonywanych na kierowcach, którzy dopuścili się aktów piractwa drogowego. Milicja ogłasza apel o pomoc w schwytaniu mordercy. Mimo to zabójstwa powtarzają, się, ich ofiarą padają niewinni ludzie. Krążą opowieści o "czarnym jeźdźcu". Sprawca śmierci rodziny Skoneckiego domyśla się, kogo on poszukuje. Kierowany przez majora zespół śledczy penetruje środowisko zawodników motocrossowych. Indagowany o Rafała Marek podaje oficerowi śledczemu przekonujące alibi.
Skonecki nie przerywa swych poszukiwań, odnajduje w wykazie ciężarówkę, której nie sprawdził wcześniej. Swym odkryciem dzieli się z przyjacielem. Marek oferuje swą pomoc w schwytaniu przestępcy.
Ekipa majora zestawia dane, którymi dysponuje. Na wniosek jednego ze śledczych opracowuje się program komputerowy. Niezależnie od tego inny oficer zaczyna kojarzyć sprawę Rafała z morderstwami na kierowcach. Idąc tym tropem trafia do mieszkania Skoneckiego, gdzie znajduje list adresowany do prokuratury o odnalezieniu sprawcy jego tragedii. Komputer wskazuje Marka jako "czarnego jeźdźca". Grupy operacyjne obserwują mieszkania obu podejrzanych.
Rafał i Marek śledzą wyjazd z bazy, gdzie pracuje poszukiwany przez nich kierowca. Ten, zauważywszy prześladowców, proponuje koledze zamianę ciężarówek. Motocykliści ruszają za samochodem ze zidentyfikowanym numerem rejestracyjnym, na pustej szosie zmuszają go do zatrzymania się. Marek brutalnie żąda wyjaśnień od kierowcy, Rafał usiłuje pohamować przyjaciela. Pobity kolega przestępcy wyjawia trasę, w jaką wyruszyła jego ciężarówka, a gdy motocykliści odjechali, zgłasza ,się na milicję. Powiadomiony major zarządza blokadę dróg, ale przyjaciele omijają posterunki. Odnajdują sprawcę, który widząc za sobą "czarnego jeźdźca" skręca w las. Na polanie nad jeziorem dopada go Marek i zabija. Przerażony Rafał żąda wyjaśnień. Okazuje się, że Marek, cierpiący na zaburzenia psychiczne, mordował kierowców z zemsty za śmierć Barbary, którą skrycie kochał.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorskaw napisach imię: Janusz
- Zdjęcia specjalne
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaRyszard RosińskiMarian GraczykWaldemar Szczęśniak
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaM. Jaworska
- Produkcja
- Obsada aktorskaRafał Skoneckimajoroficer śledczymordercaMarek, przyjaciel Rafałaoficer śledczypijaczkakapitankierowca ciężarówkirola specjalnaurzędniczkaJanek, syn Skoneckich; w napisach nazwisko: Bogołębskidziewczyna zabitego kierowcy ciężarówkikobieta na przyjęciumilicjantzabity kierowca ciężarówkibarmankamężczyzna na przyjęciulekarzpatolog na miejscach zabójstwsekretarka Markazabity kierowca ciężarówkikolega zabitego kierowcylekarz pogotowia na miejscu wypadkukolega zabitego kierowcyprzelotna znajoma mordercysąsiad Skoneckiegosyn właściciela warsztatuAnia, córka Skoneckichkierowca ciężarówkimechanik samochodowy w FSOmężczyzna na przyjęciumistrz karatezabity kierowca ciężarówkimechanik samochodowy w FSOpasażerka maluchakierowca maluchaporucznik na miejscu wypadkuBarbara, żona Rafałakierowca polonezazabity kierowca ciężarówki; w napisach końcowych filmu nazwisko: Nowakwłaściciel warsztatu produkującego spoileryrola specjalnaK. Popławskiw napisach końcowych inicjał imienia: M.szef oficerów śledczychkierowca samochodu zastępujący mordercękobieta na przyjęciu; w napisach nazwisko: Samlertechnik obsługujący milicyjny komputerkobieta, którą Skonecki rzekomo miał odprowadzić do domu z przyjęciamilicjant na miejscu wypadkukierowca ciężarówki w restauracjizakonnicaksiądzwłaściciel warsztaturobotnik w ciężarówcenocna pielęgniarkakierowca; nie występuje w napisachpielęgniarka; nie występuje w napisach