Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Balcerkiewiczówna

Maria Balcerkiewiczówna

 
zwiń

 • 1903. 12. 21
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1922. 06. 20
  Debiut teatralny
  jako Kamilla w "Wilkołaku" A. Cana w Teatrze Komedia w Warszawie
 • 1975. 02. 11
  Data śmierci
  Londyn; pochowana w Warszawie, na Cmentarzu Powązkowskim

W 1921 r. ukończyła szkołę filmową C. Rino-Lupo, po czym przez rok pobierała prywatne lekcje gry aktorskiej u A. Zelwerowicza. Grała w teatrach warszawskich, m. in. w teatrach: "Wodewil", Polskim, Małym, Komedia, im. Bogusławskiego. W l. 1929-31 prowadziła własny zespół objazdowy, z którym występowała głównie na prowincji. Jednocześnie występowała na scenach Warszawy, m. in. Teatru Letniego i Narodowego. Znana była również jako recytatorka. Podczas II wojny św. znalazła się w Londynie, gdzie zamieszkała na stałe. Należała do emigracyjnego ZASP, lecz na scenie pojawiała się okazjonalnie. Była tłumaczką (znała 9 języków). Wyjątkowo urodziwa i zgrabna w filmie przedwojennym należała do najbardziej utalentowanych aktorek swojego pokolenia. Występowała także w filmach zagranicznych. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf", 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.06.07 00:57:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych