Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jan Wilkowski

Jan Wilkowski

 
zwiń

 • 1921. 06. 15
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1959
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1965
  Nagroda
  nagroda Komitetu d/s PRiTV za osiągnięcia w zakresie programów dziecięcych TV
 • 1997. 12. 21
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

Reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, pedagog, aktor i lalkarz, sporadycznie również scenograf. Po wojnie pracował jako dekorator, początkowo w Radomiu, później w Warszawie, i rysownik (rysunki satyryczne w pismach "Mucha" i "Szpilki"). Studiował w Szkole dramatycznej Teatru Lalki i Aktora Janiny Kilian-Stanisławskiej i Henryka Ładosza. Debiutował jako aktor w Teatrze Lalek "Niebieskie Migdały" rolą Mefista w "Pani Twardowskiej" wg A. Mickiewicza. Asystował scenografowi Adamowi Kilianowi i reżyser Janinie Kilian-Stanisławskiej. W roku 1950 teatr "Niebieskie Migdały" zmienił nazwę na "Lalka". Wilkowski był asystentem dyrektora tego teatru - Władysława Jaremy. W latach 1952-1969 był kierownikiem artystycznym "Lalki", która znalazła się za jego dyrekcji wśród najciekawszych scen lalkowych w Polsce i Europie. "Guignol w tarapatach" zdobył Grand Prix i Złoty Medal na festiwalu w Bukareszcie w 1958. Powstały w tym samym roku spektakl "O Zwyrtale Muzykancie" zyskał opinie "najlepszego przedstawienia w historii lalkarstwa światowego" (Harro Siegel). Podczas Sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1959 ugruntował swą pozycję w lalkarstwie europejskim. Stałym partnerem Wilkowskiego był scenograf Adam Kilian. Po odejściu z "Lalki" współpracował z licznymi teatrami lalkowymi w Polsce, od 1957 r. jako aktor, reżyser, scenarzysta i scenograf współpracował z telewizją. W 1974 r., wraz z Krzysztofem Rauem założył Wydział Lalkarski w Białymstoku (Filia warszawskiej PWST), w latach 1975-81 był dziekanem Wydziału Lalkarskiego, w latach 1981-90 profesorem na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. Uznany powszechnie już od lat siedemdziesiątych za legendę i niekwestionowany autorytet polskiego lalkarstwa.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2020.01.01 01:09:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego