Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Seweryna Broniszówna

Seweryna Broniszówna - galeria
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

 • 1891. 07. 13
  Data urodzenia
  Warszawa; pod koniec życia podawała rok urodzenia 1887, jednakże wydaje się być wątpliwy
 • 1952
  Odznaczenie
  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1967
  Odznaczenie
  Złota Odznaka za zasługi dla Warszawy
 • 1982. 06. 28
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana w Alei Zasłużonych (II Bocznej) Cmentarza Wojskowego na Powązkach

Właściwe nazwisko: Chwat.
Na scenie występowała od roku 1910. Zaangażowana przez Arnolda Szyfmana do zespołu Teatru Polskiego i Teatru Małego w Warszawie pozostała w nich do roku 1926. Następnie do roku 1931 występowała w Teatrach: Narodowym, Letnim i Nowym. W latach 1931-34 ponownie grała na scenach teatrów Arnolda Szyfmana, a potem do 1939 znowu w Teatrze Narodowym, Letnim i Nowym. W latach 1932-35 wykładała też w PIST. Podczas okupacji nie występowała. W pierwszej połowie 1945 roku grała w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, a jesienią 1945 powróciła do Teatru Polskiego w Warszawie, w którym pozostała do przejścia na emeryturę (1.09.1968). W następnych latach występowała jeszcze wielokrotnie na tej scenie, po raz ostatni w 1977, w dniu swoich 86 urodzin.

Siostra poety Aleksandra Wata.
(Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.21 00:55:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych