Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Aleksandra Korewa

 

  • 1928
    Data urodzenia
  • 2014. 03. 05
    Data śmierci
    Sztokholm; pochowana w kolumbarium Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie

Reżyser. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Po kapitulacji więziona w obozie Pruszkowie, podczas przewożenia do innego obozu uciekła z transportu. Po wojnie studiowała w Sopocie i Warszawie. W 1952 została aresztowana przez UB. Po wyjściu z więzienia w 1953 pracowała w Teatrze Narodowym i Polskim, jednocześnie studiowała na Wydziale Reżyserskim PWST (ukończyła go w 1957). Od 1960 do 1968 pracowała w Filmie Polskim. W 1968 za udział w studenckich manifestacjach została usunięta z pracy. W 1971 uzyskała dyplom na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ale nie mogła dostać pracy. W 1973 została zaangażowana jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia, ale 1976 straciła pracę za współpracę z KOR. Od 1980 do 1983 zorganizowała z ramienia "Solidarności" dystrybucję darów z zagranicy dla dzieci z całej Polski.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.23 01:18:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego