Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Mira Zimińska

Również jako: Mira Zimińska-Sygietyńska

Mira Zimińska - galeria

 

 • 1901. 02. 22
  Data urodzenia
  Płock; nieoficjalnie aktorka podawała rok 1895
 • 1997. 01. 26
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A-24-tuje)

Właściwie: Marianna Burzyńska.
Aktorka, piosenkarka. Grywała od najmłodszych lat role dziecięce (m. in. Stasi w "Ich czworo" Zapolskiej, Isi w "Weselu" Wyspiańskiego) w Teatrze Miejskim w Płocku, w którym pracowali jej rodzice (ojciec był maszynistą teatralnym, matka wykonywała różne czynności, była bileterką, szatniarką, itd.). Mając 16 lat wyszła za mąż za muzyka Jana Zimińskiego. W 1918 oboje zostali zaangażowani do teatru w Płocku, a następnie przenieśli się do Radomia, gdzie Zimińska zagrała m. in. rolę Władki w "Aszantce" Perzyńskiego. Zauważona w tej właśnie roli przez współwłaściciela kabaretu "Qui Pro Quo" artystka przyjechała na jego zaproszenie do Warszawy. W tym teatrze poznała swojego drugiego męża Tadeusza Sygietyńskiego, który był autorem muzyki do piosenek pisanych dla Zimińskiej przez Mariana Hemara. W latach 1921-31 występowała w kabarecie "Qui Pro Quo", lansując wiele przebojów. Występowała także w innych teatrach warszawskich, m. in. w "Cyruliku Warszawskim" i "Wielkiej Rewii". 5 kwietnia 1939 wystąpiła po raz pierwszy w teatrze "Ali Baba" z satyrą antyhitlerowską. W latach 1928-38 i 1946-48 była aktorką dramatyczną i komediową w warszawskich teatrach. Grała m. in. w teatrach: Polskim, Ateneum, Kameralnym. W 1937 pojawiła się w "Na Pięterku", kawiarni "Ziemiańska" i stała się gwiazdą "Małego Qui Pro Quo" Jerzego Boczkowskiego. Podczas kampanii wrześniowej (1939) była pielęgniarką. Uczestniczyła w ruchu oporu, była członkiem AK. W 1942 więziono ją na Pawiaku. W latach 1943-44 pisała piosenki antyfaszystowskie dla gazeciarzy warszawskich. Podczas powstania warszawskiego dawała koncerty dla żołnierzy, a między koncertami pracowała jako pielęgniarka w powstańczym szpitalu. Po upadku powstania trafiła do obozu w Pruszkowie, skąd uciekła z Sygietyńskim do zburzonej Warszawy. W latach 1944-48 występowała na estradach Łodzi, Lublina i Warszawy. W grudniu 1948 założyła wraz z Sygietyńskim Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Od 1957 była reżyserem, kierownikiem artystycznym i dyrektorem "Mazowsza". Laureatka wielu nagród i najwyższych odznaczeń państwowych. Opublikowała dwa tomy wspomnień. Była członkiem zasłużonym ZASP.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 2019
  Piosenka: PRZEPIÓRECZKA - Opracowanie tekstu
  Piosenka: KUKUŁECZKA - Opracowanie tekstu
 • 2018
  Piosenka: DWA SERDUSZKA - Opracowanie tekstu
  Utwór muzyczny: OBEREK OPOCZYŃSKI - Opracowanie tekstu
  Utwory muzyczne: ŚWINIORZ; BOLI MNIE NOGA - Opracowanie tekstu
  Utwór muzyczny: TAŃCE GÓRALSKIE - Opracowanie tekstu
  Piosenka: LOIN DE TOI na podstawie DOLINY - Opracowanie tekstu (polskiego)
  Utwór muzyczny: OJ DANA MOJA DANA NIE WYJDĘ ZA PANA - Opracowanie tekstu
 • 2017
  Piosenka: BANDOSKA - Wykonanie
 • 1995
  Piosenka: KUKUŁECZKA - Opracowanie muzyczne
 • 1987
  Utwór muzyczny: KUKUŁECZKA - Opracowanie muzyczne
 • 1936
  Piosenka: A JEDNAK CZEGOŚ MI BRAK - Wykonanie
  Piosenka: EWELINA - Wykonanie
 • 1933
  Piosenka: CHCESZ TO MNIE BIERZ - Wykonanie
2024.04.09 00:42:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.