Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janusz Pietrzykowski

 
zwiń

 • 1934. 12. 23
  Data urodzenia
  Kielce
 • 1976
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Studium Zaoczne Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi
 • 1982. 10. 16
  Data śmierci
  Szczecin; pochowany na Cmentarzu Centralnym (kwatera 7c-5-9).

Realizowato i operator dilmów dokumentalnych. Po ukończeniu w 1952 Technikum Chemicznego w Kielcach, otrzymał nakaz pracy do kopalni węgla kamiennego im. M. Thoreza w Wałbrzychu. Tu przez rok pracował w kopalnianym laboratorium jako technik-chemik. W 1954 wyjechał do Szczecina, gdzie podjął studia na Wydziale Chemicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej (obecnie Politechnika Szczecińska). W trakcie studiów zorganizował pierwszy w historii miasta studencki Amatorski Klub Filmowy, który prowadził przez osiem lat. W tym czasie nakręcił kilka krótkich filmów. Równocześnie pisał teksty do spektakli studenckiego Teatrzyku Satyrycznego "Skrzat". Po studiach krótko pracował jako korektor, a następnie fotoreporter w redakcji "Kuriera Szczecińskiego". W kwietniu 1960 został zatrudniony na etacie operatora filmowego w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Jednocześnie rozpoczął pracę w nowo powstałym Doświadczalnym Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. W początkowym okresie działalności Ośrodka był autorem krótkich (1-3 min), niemych filmów, wykorzystywanych później w programach publicystycznych. W latach 1960-62 był operatorem "Telenotatnika" wzorowanego na Polskiej Kronice Filmowej. Był ulubionym operatorem i autorem zdjęć do większości filmów zrealizowanych przez Andrzeja E. Androchowicza (od 1961). Ponadto realizował materiały dla DTV, "Kroniki Szczecińskiej", "Kramiku z Muzami" (autor A. E. Androchowicz), kręcił teledyski i fragmenty spektakli teatralnych. Był najlepszym twórcą-dokumentalistą (operatorem) w historii TVP Szczecin, a także nauczycielem i wychowawcą wielu operatorów tego Ośrodka. W środowisku filmowym zwany "Studzienką" (podczas realizacji jednego z dokumentów, zapatrzony w filmowany obiekt, wpadł do studzienki kanalizacyjnej) lub "Uhu, uhu" (jako namiętny palacz tytoniu, otoczony kłębami dymu, wydawał dźwięki przypominające lokomotywę). [Andrzej Jan Androchowicz]

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.01.21 01:52:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski