Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STARA KOBIETA WYSIADUJE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 01. 23
  • 71 min

Opublikowana w 1968 roku "Stara kobieta wysiaduje" uchodzi za jedną z najbardziej wieloznacznych sztuk w dorobku Tadeusza Różewicza. Stąd zapewne bierze się mnogość jej interpretacji. Najczęściej jednak bywa odczytywana jako rozrachunek autora ze współczesną cywilizacją. Dowodem na trafność i inspirującą siłę Różewiczowskich diagnoz jest przedstawienie Filipa Bajona. Reżyser "Arii dla atlety" nieco przekomponował tekst oryginału. Zmienił kolejność scen. Akcję umieścił na współczesnym dworcu kolejowym. Tytułową Starą Kobietę uczynił koczującą tam bezdomną. Znacznie zredukował też ilość śmieci, które u autora "Kartoteki" pełniły funkcję bardzo ważnego rekwizytu. Zasadnicze przesłanie dramatu nie zostało wszakże zanegowane. Świat końca dwudziestego wieku wciąż przypomina gigantyczne śmietnisko historii i kultury. Wypełniają go chaos, zgiełk oraz tragikomiczne paradoksy. W spektaklu Bajona autentyczna tragedia wojny sąsiaduje z głupkowatością dialogów jak z tandetnego programu telewizyjnego. Poniżająca egzystencja bezdomnej kobiety z nowomodnym szykiem pań, roztrząsających kwestie "zdrowego stylu życia". Wrażliwość i otwartość poety ze złowrogim formalizmem stróża porządku. Po tej rzeczywistości, pozbawionej jasnych drogowskazów, w której przeszłość nieustannie styka się z teraźniejszością, oprowadza widza Stara Kobieta, znakomicie zagrana przez Mirosławę Marcheluk. Wędrując po zatłoczonym dworcu, spotykając bliskiego niegdyś mężczyznę, przesiadując w kawiarni czy u fryzjera zawsze pozostaje dojmująco samotna i "osobna", bezdomna w podwójnym znaczeniu tego słowa. Spektakl Filipa Bajona jest wierny idei Różewiczowskiego "dramatu otwartego". Nie tylko nie ma wyrazistego końca i początku, lecz także prowokuje do rozmaitych odczytań. Świat w nim przedstawiony można potraktować jako wytwór udręczonej, chorej psychiki głównej bohaterki. Można w nim dostrzegać swoisty bilans dwudziestowiecznej kultury lub ostrzeżenie przed dalszym jej rozkładem. Jedno wydaje się pewne. Inscenizacja Bajona dowodzi "pojemności" i uniwersalizmu dramatu Różewicza. Zmusza też widza do emocjonalnego i intelektualnego zaangażowania, a to już bardzo wiele. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STARA KOBIETA WYSIADUJE
Dramat
AutorTadeusz Różewicz

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 05:31:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski