Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BLUES

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 09. 20
  • Barwny, 66 min

Współczesna sztuka podejmująca wiecznie aktualny temat rozliczenia z własnym życiem. Bohaterowie "Bluesa" to czterdziestolatkowie, którzy spotykają się na balu absolwentów w swym dawnym liceum. Nie widzieli się przez ostatnie dwadzieścia lat. Przez ten czas różnie im się wiodło. Gała jest nieźle prosperującym cukiernikiem, Śliczna wychowuje samotnie dziecko i ma niewielki butik, Valentino zrezygnował z aktorskich ambicji na rzecz intratniejszego prowadzenia teleturniejów, Chudy po zmianie płci jest już prawie mężczyzną... Wszyscy czekają już tylko na Bluesa, dawnego klasowego "jajcarza". Ten zaś, obecnie bardzo zamożny handlowiec, ma poważne problemy. Jego córka Monika zaszła w ciążę i uciekła z domu. Na prośbę zrozpaczonej żony Blues rozpoczyna poszukiwania jedynaczki. Odwiedza mieszkanie chłopaka Moniki. Dziewczyny tam jednak nie ma. Ostra wymiana zdań z przyszłym ojcem jej dziecka kończy się bójką. Ciężko poturbowany Blues traci przytomność. Sztuka Bruttera i Wiszniewskiego z różnych perspektyw ukazuje tzw. kryzys wieku średniego. Bohaterowie wyzbyli się już złudzeń, marzeń, wielkich ambicji. Choć jakoś ustawili się w życiu i nie cierpią na brak pieniędzy, czują się wewnętrznie wypaleni, puści. Wraz z młodzieńczymi rojeniami stracili też zdolność doświadczania smaku i urody życia. Przerażają ich szybko uciekające lata. Wiedzą, że przekroczyli już "smugę cienia", coraz częściej myślą o śmierci. Drażni ich codzienność wypełniona beznadziejną rutyną rodzinnych i zawodowych obowiązków. Męczy bezsilność wobec konieczności narzucanych przez los. Autorzy dramatu próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego "piękni dwudziestoletni" nieodmiennie przeradzają się w "szpetnych czterdziestoletnich"? Czy w drodze do dojrzałości trzeba popełniać wciąż te same błędy? Czy "młodzi" i "starzy" zawsze muszą walczyć i niszczyć się wzajemnie? Czy życie w tzw. średnim wieku może być jeszcze piękne? Brutter i Wiszniewski ostrożnie sugerują, że może. Ich bohaterom to się udaje. Jednak już za parę godzin suto zakrapiane alkoholem, sentymentalne, nocne spotkanie dobiegnie końca. Wszyscy rozjadą się do swoich rodzin, zajęć, trosk. Czy płomyk, który rozpalił się w ich wnętrzach pod wpływem "sprawy Bluesa" nie zginie tak szybko i niespodziewanie, jak się pojawił? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 05:30:30
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski