Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRA MIŁOŚCI I PRZYPADKU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2002. 02. 04
  • Barwny, 64 min

Znakomita ilustracja pojęcia, które od nazwiska francuskiego pisarza otrzymało nazwę "marivaudage" - na oznaczenie misternego spiętrzenia intryg, przebieranek, nieporozumień i miłosnych perypetii, nieodmiennie znajdujących pomyślne rozwiązanie w finale, wyrażonych nie wprost, lekko i dowcipnie, często z subtelną ironią. Spośród ok. 40 komedii, które pozostawił Pierre Marivaux (1688- 1763), najbardziej znane są "Igraszki trafu i miłości" i "Pułapka miłości"; w Teatrze Telewizji błyskotliwą realizację znalazły "Zapis" i "Spór". Romansowe i romantyczne przygody pani i służącej oraz przybywającego z wizytą kawalera i jego lokaja, rozgrywające się w stylowych wnętrzach i kostiumach z epoki, dały współczesnym aktorom wspaniałą okazję do zabawy nadto wyszukanym sposobem bycia i wysławiania się bohaterów. Uroda i dobra prezencja, zdaniem panienki, w małżeństwie całkiem "zbędne powaby", służącej wydają się "zupełnie niezbędne"... Rozważanie przymiotów i przywar ewentualnych kandydatów na męża bez reszty pochłania śliczną Sylwię i jej rezolutną pokojówkę Lizettę. Tymczasem ojciec panienki przybiega z wiadomością, że wkrótce przybędzie jej narzeczony. Zapobiegliwy Orgon już dawno zaplanował to małżeństwo z ojcem Doranta, nie chce jednak zobowiązywać córki do posłuszeństwa. Sylwia zamierza poddać starającego się o jej rękę osobliwej próbie. Zamienia się rolami z pokojówką. Nie wie, że na podobny pomysł wcześniej wpadł Dorant, o czym jego ojciec listownie uprzedził przyjaciela. Znając tajemnicę i córki, i przyszłego zięcia Orgon spodziewa się przedniej zabawy.Nieśmiały, nieporadny w roli własnego lokaja Dorant wpada w osłupienie na widok ślicznej pokojówki. Bezustannie wodzi za nią zachwyconym wzrokiem, wzdycha i coraz bardziej żałuje, że sam sobie narzucił niefortunną maskę. Panienka w stroju pokojówki robi się coraz smutniejsza, a służąca w stroju markizy z coraz większym trudem opiera się ognistym i rubasznym zalotom lokaja przebranego za pana. Wszystkie serca biją coraz gwałtowniej - ku osobom, których kochać nie powinny. Pierwszy nie wytrzymuje napięcia wrażliwy, romantyczny Dorant. Wyznaje dziewczynie, którą nadal uważa za pokojówkę, że jest nie lokajem, lecz panem. Panienka przyznaje, że sercu, które pokochało bez względu na status wybranki, chciałaby odpowiedzieć równie gorącym uczuciem. Postanawia jednak poddać ukochanego jeszcze jednej próbie, a przy okazji dać nauczkę służącej, która nazbyt dobrze i chętnie wcieliła się w rolę markizy. Rozpętuje nową intrygę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GRA MIŁOŚCI I PRZYPADKU (IGRASZKI TRAFU I MIŁOŚCI)
AutorPierre Marivaux
PrzekładStanisław Hebanowski

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2020.05.20 00:11:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl