Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKOŁA ŻON

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2012
 • Premiera:
  2012. 03. 26
 • Barwny, 114 min

  Bezpośrednia transmisja spektaklu prezentowanego w ramach poniedziałkowego Teatru Telewizji w pr. 1 TVP.

Twórcą spektaklu jest Jacques Lassalle, jeden z największych europejskich reżyserów, znawca teatru molierowskiego związany z paryską Comedie - Francaise. W głównej roli wystąpił Andrzej Seweryn, który był aktorem tego prestiżowego teatru, zwanego Domem Moliera (jako trzeci cudzoziemiec w historii). Spektakl "Szkoła żon", grany na żywo w studiu telewizyjnym, zapowiada prawdziwą ucztę dla miłośników klasycznego teatru. To jedna z najbardziej znanych komedii Moliera, która w czasach powstania wzbudzała wielkie kontrowersje, a i dziś nie pozostawia widzów obojętnymi. W znakomitym przekładzie Bohdana Korzeniewskiego sztuka wciąż zachwyca inteligentnym dowcipem, głębią psychologicznych portretów bohaterów i wnikliwą analizą ewolucji ich uczuć. Przedstawienie świadomie zostało utrzymane w klasycznym stylu. Malarska scenografia, stylizowane kostiumy, nastrojowe światło i muzyka - tworzą odpowiednią scenerię dla sztuki Moliera. Telewizyjna realizacja na żywo ma podkreślać konwencjonalność i umowność inscenizacji, nie stroniąc od ukazywania i prowokowania elementów "teatralnej zabawy". Głównym walorem tego spektaklu pozostaje jednak znakomita aktorska interpretacja tekstu. Andrzej Seweryn tworzy bardzo ciekawą, dopracowaną w każdym szczególe rolę Arnolfa. Partneruje mu na scenie m.in. Anna Cieślak, która w roli Agnieszki przemienia się ze skromnej dziewczyny w świadomą swojej wartości kobietę.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZKOŁA ŻON
Dramat
AutorMolier
PrzekładBohdan Korzeniewski

Patrz także:
schowaj

 • 1962
  Spektakl telewizyjny / Molier / Bogdan Trukan
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Molier / Jerzy Gruza
 • 2008
  Spektakl telewizyjny / Molier / Jerzy Stuhr
2022.05.21 05:55:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych