Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MORD ZAŁOŻYCIELSKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2008
  • Premiera:
    2008. 12. 08
  • Barwny, 85 min

Zdjęcia były kręcone m.in. w dawnej fabryce Norblina przy ul. Żelaznej w Warszawie.
"Mord założycielski" przedstawia wydarzenia na przełomie 1942/1943 roku związane z zagadkowym zabójstwem Marcelego Nowotki "Starego" - współzałożyciela i pierwszego sekretarza PPR. Śmierć Nowotki wywołuje ferment wśród jego najbliższych współpracowników i nieuchronną rywalizację o władzę w Partii. Uczestnikami tej rozgrywki są: Władysław Gomułka, Małgorzata Fornalska, Paweł Finder, Marian Spychalski i Bolesław Mołojec.
W wyniku walki frakcyjnej podejrzenie o zorganizowanie zamachu pada na dowódcę Gwardii Ludowej Bolesława Mołojca i jego młodszego brata Zygmunta. Jednak sprawcą może być każdy z najbliższych współpracowników Nowotki.
W toku spektaklu bohaterowie poznają mroczne sekrety funkcjonowania PPR. Powtarzającym się motywem będą kolejne wersje śmierci Nowotki w relacjach poszczególnych świadków.
Akcja rozgrywa się w ciągu kilku tygodni - od lądowania grupy z Moskwy w Wiązowej (noc z 27/28 grudnia 1941), zamachu na "Mariana" (28 listopada 1942) przez likwidację " Długiego" Bolesława Mołojca (31 grudnia 1942) aż po egzekucję na jego młodszym bracie Zygmuncie Mołojcu ps. "Anton" (połowa stycznia 1943). "Mord założycielski" to thriller władzy, gdzie rozgrywka partyjnych liderów ma ostateczne konsekwencje. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.02.24 10:26:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego