Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZY WRZEŚNIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2007
  • Premiera:
    2007. 09. 03
  • Barwny, 51 min

    Lokacje: Warszawa (stary Żoliborz), Skolimów (Dom Aktora).

Rzecz dotyczy pamiętnego 1 września 1939 roku, większość scen rozgrywa się w przededniu wybuchu II wojny światowej w warszawskim mieszkaniu lekarza Aleksandra Wojtowicza.
Utwór Bieńki nie jest jednak tylko "kartką z historii", powrotem do dwóch pamiętnych dni z przeszłości. Całość została opowiedziana bowiem z punktu widzenia starego Leopolda, syna Aleksandra Wojtowicza, który jako jedyny w rodzinie przeżył wojnę, a dziś jest pensjonariuszem Domu Aktora w Skolimowie.
Leopoldowi 31 sierpnia kojarzy się paradoksalnie z młodością, szczęściem i beztroską, a także z ważnymi zdarzeniami z życia rodziny: tego dnia wrócił z więzienia starszy brat komunista Eugeniusz, siostra Anna zdecydowała się na wstąpienie do zakonu, a ojciec piłsudczyk przeżywał dramat #utraty# dwójki ukochanych dzieci.
Wybuch wojny zmusił ojca do akceptacji dróg życiowych dzieci i pojednania z nimi. Ważną role w tych dniach odegrała żona Aleksandra - Zofia, matka Eugeniusza, Anny i Poldka.
Na zdarzenia historyczne w utworze Wojciecha Bieńki nakładają się relacje bohaterów i dramat rodzinny. Dla starego Leopolda z 2007 roku - narratora opowieści - powrót do minionego czasu jest jednocześnie bilansem długiego życia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIERWSZY WRZEŚNIA
AutorWojciech Bieńko
2021.07.09 00:08:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego