Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIĘŹ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2007. 04. 30
  • Barwny, 82 min

Josie przyszła zobaczyć się z matką, której nie widziała od 15 lat. Fay odsiaduje dożywocie za zamordowanie swego męża, ojca Josie. Wiadomość o przybyciu gościa zaskakuje ją. Kobieta początkowo waha się na myśl o spotkaniu z córką, pamiętając, w jakie szaleństwo podobne wizyty wpędzały inne więźniarki. Po tak długim czasie rozmowa z bliską niegdyś osobą może skończyć się rozstrojem nerwowym. W końcu Fay podejmuje ostateczną decyzję. Dwie kobiety - matka i córka - siadają naprzeciw siebie, patrząc sobie w oczy.
Kiedy Fay zabiła męża, zadając mu śmiertelny cios nożem kuchennym, Josie miała zaledwie 10 lat. Dziewczynka za wszelką cenę chciała zapomnieć o dramatycznych przeżyciach. Nigdy nie wracała myślami do przeszłości, wskutek czego zatarły się także lepsze chwile z czasów dzieciństwa. Wychowywała ją babcia, matka ojca. Teraz, jako dorosła kobieta, Josie uświadamia sobie, jak bardzo została odarta ze wspomnień. Po śmierci babci Josie zapragnęła odzyskać utraconą tożsamość.
Wizyta córki w więzieniu odmienia także życie Fay. Od wielu lat nie czuła się matką, teraz zaznaje tego szczęścia. Jest świadoma, że zostanie w zakładzie już do śmierci, dlatego jeszcze bardziej łaknie obecności najbliższej jej osoby. Wypytuje Josie o wszystko, pragnie znać najdrobniejsze szczegóły z jej życia. Pomaga jej odbudować utracone wspomnienia. Przy niej próbuje choć na moment zapomnieć o cierpieniu, oderwać się od szarej więziennej rzeczywistości. Chce też rozliczyć się z popełnionej przed laty zbrodni, wyjaśnić córce powody swego ohydnego czynu. Powoli między kobietami odradza się dawna więź, która z czasem nabiera niemal cech uzależnienia. Fay odzyskuje sens życia, coraz mocniej łaknie rozmów z Josie, może słuchać godzinami jej opowieści. Zmniejsza się dystans dzielący dotychczas córkę i matkę. Josie jakby zapomina, że Fay ma na rękach krew męża, coraz silniej angażuje się w jej sprawy. Poświęcając się matce, porzuca intratną posadę. Zamierza wznowić proces i walczyć o uwolnienie rodzicielki z więzienia. Z każdą wizytą wydaje się żyć coraz bardziej życiem skazanej matki. Ale pracownicy zakładu karnego nie podzielają jej entuzjazmu, próbują przeciwdziałać. Fay zaczyna rozumieć, że jeżeli kocha córkę, nie może dopuścić, żeby przez nią Josie zniszczyła sobie życie... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIĘŹ
Dramat
AutorRona Munro
PrzekładElżbieta Woźniak

Nagrody
schowaj

2023.01.18 00:35:53
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych