Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA Z PRZESZŁOŚCI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2007. 05. 21
  • Barwny, 65 min

Postaciami dramatu są: czterdziestoletni Frank, jego żona Klaudia, ich syn Andrzej, jego dziewczyna Tina oraz tytułowa kobieta sprzed dwudziestu czterech lat Roma Vogtländer. Ale głównym bohaterem tego dramatu są czas i przestrzeń.
Pewnego dnia w drzwiach mieszkania Franka staje Roma # jego wakacyjna miłość sprzed dwudziestu czterech lat. Frank nie poznaje kobiety, zamyka przed nią drzwi. Za chwilę o wszystkim dowie się Klaudia. Dochodzi do agresywnej wymiany zdań między żoną a dawną miłością Franka. Niespodziewane pojawienie się #ducha przeszłości# całkowicie rozbije dotychczasowe życie małżeństwa z dwudziestoletnim stażem... Czy po dwudziestu czterech latach można powrócić do ideałów młodości? Czy można odnaleźć minione uczucie? Czy uda się obudzić uśpione wzruszenie, emocje, ożywić to, co # wydaje się # już dawno w nas umarło? Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić nam jeden z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów niemieckich.
Sztuka Schimmelpfenniga zaczyna się jak obyczajowy dramat, by z czasem (także dzięki zabawie formalnej autora z cofaniem czasu) zmienić się w psychologiczny thriller. Ten dramat jest rodzajem wehikułu czasu: porusza się w czasie i w przestrzeni, do przodu, do tyłu, pozwala poznawać okoliczności i bohaterów.
Cofnięcia czasu, zmiany perspektywy, z której opowiadana jest historia, a przy tym klarowność i przejrzystość fabuły stanowią o dużej wyjątkowości spektaklu. Tempo akcji wzrasta z każdą sceną, napięcie jest wciąż podtrzymywane dzięki temu, że widz wiedząc w jaki sposób skończy się dany wątek, ma przeczucie nieuniknionego. Historia bohaterów zostaje przekazana w telewizyjnym rytmie, za pomocą skoków czasowych, co pozwala oglądać wcześniejsze wątki w nowym kontekście. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOBIETA Z PRZESZŁOSĆI
AutorRoland Schimmelpfennig
PrzekładKarolina Bikont
2024.06.06 01:06:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.