Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIESIADA SARMACKA

  • Widowisko telewizyjne
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 40 min

Artystyczne widowisko wyreżyserowane przez Natalię Koryncką-Gruz według scenariusza jej autorstwa i Krzysztofa Koehlera oddające atmosferę i klimat Polski sarmackiej okresu baroku. W scenerii szlacheckiego dworku odbywa się biesiada do rana przy suto zastawionym stole z towarzyszeniem muzyki i tańca. Gospodarze zapraszają do wspólnej zabawy, goście wznoszą toasty. Gospodarz czyni miłosne wyznania swojej żonie. Wśród wesołej zabawy goście prowadzą dysputy. Szlachcic i ksiądz snują refleksje o życiu, przemijalności świata i wieczności, stary szlachcic mówi o doskwierajšcej starości. Husarz opowiada o wojnach, swoim udziale w bojach. Młodzieniec z nostalgią wspomina dawną świetność polskiego oręża, mówi o swojej niespełnionej miłości do dziewczyny... Zaczyna świtać, siodłają konie, młodzieniec odjeżdża żegnany przez matkę i dziewczynę. Gospodarze odmawiają poranną modlitwę.
Wykorzystano utwory Sebastiana Grabowieckiego, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Hieronima Morsztyn, Jana Andrezja Morsztyna, Zbigniewa Morsztyna, Wacława Potockiego, Anonima Protestanta.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:09:28
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor