Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEN O JESIENI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2006. 11. 19
  • Barwny, 59 min

"To ty?" - pyta Mężczyzna. "Tak, to ja" - odpowiada Kobieta. "Wspaniale cię widzieć, tyle czasu minęło..." On, żonaty, z synem. Poszedł na spacer, żeby pomyśleć. Ona nigdy nie wyszła za mąż. Niedawno przyjechała do miasta i coś ją skłoniło by pojawić się w tym miejscu. Oboje są już niemłodzi. Widać jednak, że Kobieta była niegdyś piękna, a Mężczyzna przystojny. Mówią, że nic specjalnego ich nie łączyło. Ale czy naprawdę? Czy to przypadek, że właśnie teraz się spotkali? Wspominają zamierzchłą przeszłość, kiedy byli bliżej siebie. Zastanawiają się nad dokonanym niegdyś wyborem, dyskutują o miłości, o życiu, o śmierci. Nie są jednak sami. Wkrótce na cmentarzu pojawiają się inne postaci. Matka i Ojciec czekają na swego syna. Nie widzieli go całe lata, a teraz spóźnia się na pogrzeb ukochanej babci. Stoją odziani w żałobną czerń, wypatrując zaginionego syna. Jest także Żona, opowiadająca o chorobie swego syna. Co łączy tę trójkę z poprzednią parą?
Jon Fosse, urodzony w 1959 roku norweski poeta i prozaik, oraz autor książek dla dzieci, jako dramaturg debiutował sztuką "I nigdy się nie rozstaniemy". Jego kolejne utwory sceniczne to między innymi: "Ktoś kiedyś w końcu przyjdzie", "Dziecko", "Syn", "Letni dzień", "Matka i Dziecko". Za "Imię" uhonorowany został w 1996 roku Nagrodą Ibsena. Rok później otrzymał Nagrodę Aschehouga za całokształt twórczości. Motywem przewodnim większości utworów Fossego jest tajemnicza przeszłość, wewnętrzna samotność i rozdarcie okaleczonych w jakiś sposób duchowo bohaterów.
Taki jest także napisany w 1999 roku "Sen o jesieni". Akcja sztuki toczy się na pograniczu snu i jawy. Nic tu nie jest jednoznaczne i do końca nie wiadomo, czy postaci występujące w sztuce to żywi ludzie, z krwi i kości, czy zamieszkujące pamięć zjawy z przeszłości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SEN O JESIENI
AutorJon Fosse
PrzekładElżbieta Frątczak-Nowotny

Varia
pokaż

2017.11.18 01:20:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency