Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOLEKCJA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2006
 • Premiera:
  2006. 10. 22
 • Barwny, 73 min

Psychologiczna sztuka z podtekstem erotycznym, bo rzecz dotyczy pojęcia "zdrady" i zazdrości "w społeczeństwie, w którym normy moralne są nad wyraz rozluźnione, a tolerancja wysoka.
Stella i James to małżeństwo, Harry i Bill, najprawdopodobniej para, mieszkają ze sobą. Nocny telefon Jamesa do Billa burzy spokój Harrego. Najpierw jest o niego zazdrosny, ale okazuje się, że James chce wyjaśnić tylko jedną sprawę: czy Bill spędził noc z jego żoną w czasie podróży służbowej do Leeds (oboje projektują modę). O rzekomej zdradzie Jamesowi powiedziała Stella, Bill początkowo zaprzecza, potem potwierdza, że się spotkali.
W streszczeniu historia brzmi nieco pretensjonalnie, ale u Pintera jest to bardzo wyrafinowana gra pozorów i prawdy, kłamstwa i manipulacji, prowokowania zazdrości u partnerów i bezradności wobec własnej zazdrości. W kolejnych dialogach poszczególnych par bohaterów (bo spotka się każdy z każdym) śledzimy zawiły proces dochodzenia do prawdy i poznajemy kilka możliwych przebiegów spotkania (jeśli do niego w ogóle doszło) w Leeds.
Sztuka ma zadziwiające zwroty akcji, które stawiają bohaterów w coraz to nowych relacjach z innymi postaciami. Daje to ogromne możliwości kreacyjne czwórce wybitnych aktorów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOLEKCJA
AutorHarold Pinter
PrzekładBolesław Taborski

Nagrody
schowaj

 • 2007
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda aktorska
 • 2007
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
2017.02.11 02:09:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency