Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZACH KRÓLOWI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1972
  • Premiera:
    1972. 02. 13
  • Czarno-biały, 36 min

Akcja sztuki rozgrywa się współcześnie. Dwaj mężczyźni rozpoczynają grę w szachy. Jednym z graczy jest wiejski chłopak, w którym przypadkowo odkryto talent szachowy, drugim zaś dojrzały mężczyzna, były prawnik, który nie grał w szachy przez dwadzieścia lat. Gra wywołała wspomnienia. Prawnik opowiada historię nauki gry w szachy: w czasie II wojny światowej został bezpodstawinie aresztowany i uwięziony w pokoju hotelowym. Pewnego dnia czekając w hallu na kolejne przesłuchanie ukradł z płaszcza oficera śledczego książkę "Repetytorium z szachów". Siedząc w zamkniętym pokoju, z okruszyn chleba zrobił figury szachowe i zaczął ćwiczyć grę. Doskonalił ją przez parę miesięcy. Wymyślał nowe partie, zaczął grać przeciwko sobie. Intensywny wysiłek umysłowy doprowadził go do załamania nerwowego. Zabrano go do szpitala i zwolniono z aresztu. Dziś po dwudziestu latach od tamtego zdarzenia postanowił rozegrać pojedynek z mistrzem. Źle przemyślany ruch doprowadza go do przegranej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOWELA SZACHOWA
AutorStefan Zweig
PrzekładIzabela Czermakowa
2018.02.18 23:42:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor