Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKAZA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2005. 10. 23
 • Barwny, 65 min

Ten współczesny dramat to wstrząsająca opowieść o skrzywionym dzieciństwie pewnego rodzeństwa latami dręczonego psychicznie i fizycznie przez rodziców, wykorzystywanego seksualnie, rozpaczliwie złaknionego miłości. W kazirodczym związku oboje szukają ucieczki przed domowym koszmarem, przed przemocą ze strony zwyrodniałych rodziców. Akcja rozgrywa się w Ameryce, ale podejmowana problematyka ma uniwersalny charakter.
17-letni Matt i 23-letnia Samantha Colemanowie żyją z piętnem krzywdy i grzechu. Matt, z obawy przed światem zewnętrznym, niemal nie wychodzi z domu, próbuje być "niewidzialny", godzinami przesiadując w kącie między meblami. Dręczą go "obrazki" kłębiące się w jego głowie, od których nie potrafi się uwolnić.
Widzi na nich brutalnego ojca, który katował go aż do krwi, i matkę rozchwianą emocjonalnie, udręczoną przez męża, egoistyczną nimfomankę, która poszukiwała namiastki bliskości w kontaktach seksualnych z synem, a jednocześnie nienawidziła go za to i upokarzała, namawiała do samobójstwa. Syn jednak za wszelką cenę usiłuje usprawiedliwiać jej czyny. Nawet zła matka nadal pozostaje dla niego matką.
Silniejsza emocjonalnie Samantha, wspominająca z rozmarzeniem dzień, w którym dowiedziała się o śmierci znienawidzonego ojca, stara się nie poddawać dręczącym ją cieniom przeszłości, ale swoje kontakty ze światem ogranicza do pracy w barze, z której utrzymuje siebie i brata, oraz spotkań z pracującą tam koleżanką, Michelle. Tak jak potrafi, usiłuje nadać sens ich egzystencji pozbawionej rodzinnych i społecznych wzorców, ale nie jest w stanie udźwignąć wszystkich życiowych ról, których oczekuje od niej Matt. Jednocząc się z nim fizycznie, dziewczyna stara się wyjść naprzeciw wrażliwości brata, jego potrzebie uczucia i bliskości, nieświadoma, że przejmuje w ten sposób zachowania matki.
Drastyczne odwrócenie ról w naturalnej hierarchii rodziny, poczucie napiętnowania, skazuje na klęskę nieporadne próby ucieczki obojga, rozpoczęcia gdzie indziej nowego życia. Do łańcucha nieszczęść, jakie ich spotkały, dojdzie niebawem kolejne, tragiczne ogniwo. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKAZA
AutorMarzena Broda

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Katowice (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje")
  nagroda za reżyserię (przyznana przez Ryszarda Bugajskiego, jednego z jurorów festiwalu)
 • 2006
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za reżyserię
 • 2006
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
 • 2006
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
2017.02.11 01:50:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman