Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOSMOS

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1988. 11. 03
 • Barwny, 142 min

"Jest ona - napisał o swojej powieści autor "Kosmosu" - najzwyklejszą relacją zwykłego studenta, który opowiada swoje przygody. Student zamieszkał w pensjonacie, poznał dwie kobiety, jedną o ustach spotworniałych wskutek wypadku samochodowego, drugą o ustach powabnych. I to wszystko, trochę z nudów, trochę z ciekawości, trochę z miłości, z gwałtownej namiętności, zaczyna go wciągać w pewną akcję, której oddaje się nie bez sceptycyzmu. Cóż w tym takiego nadzwyczajnego? Każdemu może się zdarzyć".
Trzeba by wyjątkowej, nadzwyczajnej, ekstremalnej, a nawet wręcz karalnej naiwności by bezkrytycznie uwierzyć w owo przewrotne autostreszczenie dzieła wielkiego mistrza groteski, najgłośniejszego w świecie pisarza polskiego. W wakacyjnej, zakopiańskiej przygodzie narratora-studenta i jego napotkanego po drodze przyjaciela nie ma nic zwyczajnego. A miejsce akcji w niczym nie przypomina znanego z folderów i autopsji miasta pod Giewontem, z mrowiem turystów kłębiącym się po Krupówkach, bacami, gaździnami, ciupagami, oscypkami i juhasem ubranym w wyleniałą niedźwiedzią skórę. Bliżej mu do mrocznej scenerii innej, położonej wysoko ponad poziomem morza miejscowości - szwajcarskiego sanatorium dla gruźlików pod górą Davos, dobrze znanego czytelnikom Mannowskiej "Czarodziejskiej Góry". W takim otoczeniu nic nie może dziać się zwyczajnie, a tuż pod mylącą fasadą banalnej codzienności muszą kipieć erotyczne obsesje, oraz destrukcyjne i autodestrukcyjne fascynacje. Atmosfera gwałtownie gęstnieje, sielski krajobraz szczerzy kły i rzuca kłody pod nogi, coś złego wisi w powietrzu...
I rzeczywiście, już na początku swej podróży do pensjonatu, punktu ze wszech miar osobliwego, przyjaciele napotykają wróbla powieszonego na drucie. To pierwsza, ale nie jedyna ofiara zabójczej pętli, pierwszy, lecz nie ostatni znak dany bohaterom przez niepojęte, nieczułe i nieprzyjazne universum. Wisielców będzie więcej.
"Kosmos" jest ostatnią, napisaną w latach 1961- 1964, a opublikowaną w 1965 roku w "Kulturze" powieścią Witolda Gombrowicza. Jej dramaturgiczną adaptację z 1988 roku, w doborowej obsadzie aktorskiej, przygotował wrocławski ośrodek TVP. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOSMOS
Powieść
AutorWitold Gombrowicz

Patrz także:
schowaj

 • 1993
  Spektakl telewizyjny / Witold Gombrowicz / Andrzej Pawłowski
 • 2006
  Spektakl telewizyjny / Witold Gombrowicz / Jerzy Jarocki
 • 2015
  Film fabularny / Andrzej Żuławski
2020.02.08 00:21:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor