Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POD WULKANEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1993. 05. 10
  • 125 min

Telewizyjna inscenizacja adaptacji arcydzieła prozy 20. wieku. Malcom Lowry, angielsko-kanadyjski powieściopisarz i poeta, żył w latach 1909-1957. Dużo podróżował: Daleki Wschód, Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone i Meksyk, gdzie zaczął pisać najsłynniejsze swe dzieło, "Pod wulkanem" /wydane w 1947 r./. Przedstawił w nim losy byłego konsula brytyjskiego w Meksyku - całkowiecie wyobcowanego z otaczającej rzeczywistości, uciekającego od wymogów i presji współczesnego życia, znużonego daremnym poszukiwaniem sensu życia - które mają symbolizować tragedię i upadek współczesnego świata. Złożona symbolika, nawiązująca do mitologii, kabalistyki, religii wschodu i arcydzieł literatury światowej - podkreśla jeszcze nutę rozpaczliwej samotności i pesymizmu przenikającą utwór Lowry'ego. Wykorzystano fragmenty wierszy w przekładzie Ludmiły Mariańskiej oraz fragment "Mszy Flamenco" w wykonaniu gitarzysty Paco Peny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POD WULKANEM
Powieść
AutorMalcolm Lowry
PrzekładKrystyna Tarnowska

Varia
pokaż

2022.05.21 05:44:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych