Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚMIECH W CIEMNOŚCI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 11. 24
  • Barwny, 92 min

Telewizyjna adaptacja powieści Vladira Nabokova, w której autor - podobnie jak w swojej najgłośniejszej powieści "Lolita" - eksploatuje temat miłości starszego mężczyzny do młodziutkiej dziewczyny. Tym mężczyzną jest Albinus Wagner, historyk sztuki, człowiek zamożny, żonaty, powszechnie szanowany. Pewnego dnia ten wyrafinowany esteta wybiera się do kina, uznawanego w jego kręgach za sztukę dla plebsu. Przed wejściem do kina "Argus", mieszczącego się w cieszącej się nie najlepszą sławą dzielnicy Berlina, spotyka karykaturzystę Axela Rexa, w środku zaś poznaje Margot Peters, dziewczynę sprzedającą papierosy. Jeszcze nie wie, że wkrótce tych dwoje utworzy wraz z nim trójkąt i pchnie w splot dramatycznych zdarzeń.
Albinus nie może przestać myśleć o Margot. Owładnięty miłością do niej, godzi się na wszystko, czego chce ta dziewczyna głupia, prostacka i przebiegła. Rujnuje swoje życie rodzinne, traci pozycję zawodową i towarzyską, pieniądze, w końcu także i zdrowie. Margot poniża go, wykorzystuje i zdradza. Doprowadza wreszcie do tragedii.
W spektaklu Bajona uwagę zwraca gra odtwórców trzech głównych ról - Jana Peszka, Karoliny Gruszki i Mariusza Bonaszewskiego - a także Krzysztofa Globisza kreującego rolę szwagra Wagnera. Wysmakowane wnętrza, rekwizyty, kostiumy współtworzą atmosferę czasów, w których wprawdzie pojawiły się już filmy dźwiękowe, nadal jednak królowało nieme kino. Niemy film jest zresztą jednym z bohaterów tego ciągu wydarzeń, nieodparcie przywodzących na myśl tandetny filmowy scenariusz. Aż dziw, że mogły przytrafić się komuś takiemu jak Albinus Wagner, miłośnik i koneser prawdziwej sztuki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚMIECH W CIEMNOŚCI
Opowiadanie
AutorVladimir Nabokov
PrzekładAriadna Demkowska-Bohdziewicz

Varia
pokaż

2022.05.21 05:41:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency