Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIESPODZIANKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1977
  • Premiera:
    1978. 01. 30
  • Barwny, 90 min

Karol Hubert Rostworowski (1877 - 1938) to autor niemal doszczętnie dziś zapomniany, grywany bardzo rzadko. Mimo to przez historyków teatru uważany jest za jednego z najwybitniejszych dramaturgów przedwojennych. Przynajmniej trzy jego sztuki: "Judasz z Kariothu" (1913), "Kajus Cezar Kaligula" (1917) i "Niespodzianka" (1929) należą do klasyki polskiego dramatu.
"Niespodzianka" to pierwsza część trylogii, będącej ostatnim dziełem twórcy. Problemy etyczne i psychologiczne przedstawione tu zostały z punktu widzenia filozofii chrześcijańskiej, rozpatrującej kwestie godności ludzkiej w kontekście społecznym. Za kanwę fabuły posłużyły autentyczne wydarzenia, które rozegrały się w podkrakowskiej wsi (w druku sztuka nosi nawet podtytuł "prawdziwe zdarzenie w czterech aktach").
Historii zbrodni, popełnionej przez dwoje starych, biednych ludzi Rostworowski nadał cechy antycznej tragedii. Zwłaszcza postać Matki kojarzy się z heroinami starogreckich spektakli. Kiedy pisarz przesłał egzemplarz "Niespodzianki" Ludwikowi Solskiemu z prośbą o zagranie Ojca, słynny aktor wyraził ubolewanie, że nie może wystąpić w "nadzwyczajnej" roli Matki.
W inscenizacji Jana Świderskiego w postać głównej bohaterki wcieliła się Halina Gryglaszewska, tworząc wybitną kreację. Przy pomocy oszczędnych środków ukazała dramat udręczonej, doświadczonej przez życie kobiety, która za fasadą znużenia i goryczy skrywa żelazną determinację oraz zdolność do poświęcenia, graniczącego z szaleństwem. Równie znakomicie wypadł Jan Świderski jako Ojciec, człowiek słaby, lecz poczciwy, chętnie szukający pociechy w alkoholu. Mimo upływu lat sposób, w jaki aktor posługuje się mimiką i głosem, budzi najwyższe uznanie. Nie zawiedli też odtwórcy ról drugoplanowych: Jerzy Szmidt, Zbigniew Koczanowicz, a zwłaszcza Joanna Szczepkowska jako Zośka.
Pierwsza emisja "Niespodzianki" stała się wielkim wydarzeniem artystycznym. Krytyka była zachwycona. Nie tylko aktorstwem, lecz także reżyserią Świderskiego, który "nie tylko wydobył całe bogactwo problemów psychologiczno - moralnych utworu, ale ukazał je ostro, głęboko, przejmująco. Tak przejmująco, że chwilami trudno było wytrzymać napięcie, jakie spektakl ze sobą niósł. To była cała kwintesencja treści, jakie ten dramat zawiera". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIESPODZIANKA
Dramat
AutorKarol Hubert Rostworowski

Patrz także:
schowaj

  • 1969
    Spektakl telewizyjny / Karol Hubert Rostworowski / Ireneusz Kanicki
2024.03.01 00:44:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.