Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAMTEN

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1988. 11. 14
 • 94 min

Mało znana sztuka Gabrieli Zapolskiej (1857-1921), napisana pod pseudonimem Józef Maskoff, na zamówienie ówczesnego dyrektora teatru w Krakowie, Tadeusza Pawlikowskiego. Entuzjastyczne przyjęcie premierowego spektaklu (5 marca 1898) skłoniło autorkę do dekonspiracji już w trakcie przedstawienia (sama Zapolska grała "czcigodną matronę" Wielhorską, rewelacyjny Kazimierz Kamiński - Korniłowa, Ludwik Solski - Striełkowa, Wanda Siemaszkowa - Annę). Melodramat święcił triumfy na wielu scenach - we Lwowie, Poznaniu, wystawiany przez mnóstwo teatrów wędrownych (pół tysiąca przedstawień do wybuchu wojny), w Warszawie, w Wiedniu i Berlinie. Karol Irzykowski uznał "Tamtego" za jedną z najlepszych sztuk patriotycznych z czasów swojej młodości - nawet przed "Weselem".
Grupa konspirującej młodzieży "rozsyła broszurki", organizuje zebrania literackie, razem czytają Maeterlincka i Ibsena. Z grona przyjaciół pragnie wyłączyć się Kazimierz. Skazany za działalność konspiracyjną, został zwolniony z Cytadeli za poręczeniem pułkownika Korniłowa, któremu dał słowo honoru, że już do niczego "zakazanego" mieszać się nie będzie. Tymczasem od pewnego czasu poczta przynosi mu dziwne przesyłki, zawierające dokumenty szpiegowskie. Pułkownik Korniłow, urzędnik do szczególnych poruczeń, przygotowuje zasadzkę. Gdy Kazimierz odbiera kolejny list, do akcji wkraczają żandarmi. Anna, narzeczona młodego Wielhorskiego, ukrywa kompromitujący papier we włosach, ale rewizja jest dokładna. Wszyscy uczestnicy zebrania zostają aresztowani. Korniłow - po trosze dla ratowania własnej kariery -przekonuje generała Horna, że Polak padł ofiarą osobistej zemsty. Oczyszczony z zarzutu zdrady Wielhorski może odzyskać wolność, ale on już tego nie pragnie, nawet przez wzgląd na matkę i siostrę. Jego Annę czeka droga na Sybir. Kazimierz chce znów stać się tamtym, którego ona widziała za kratami i kochała za to, że wierzył, walczył i cierpiał. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TAMTEN
Dramat
AutorGabriela Zapolska

Patrz także:
schowaj

 • 1921
  Film fabularny / Władysław Lenczewski
2019.01.06 03:07:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor