Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

APOLLO Z BELLAC

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1958
  • Premiera:
    1961. 07. 10
  • Czarno-biały, 60 min

    Pierwsza premiera spektaklu odbyła się 17.03.1958 r., jednak z powodu niedoskonałości technicznych nie zachowała się kopia tamtego przedstawienia. Spektakl zachowany to powtórzona inscenizacja w niezmienionej obsadzie, data emisji - 10.07.1961 r.

Twórczość Jeana Giraudoux (1882 - 1944) - dyplomaty, prozaika i jednego z czołowych francuskich dramaturgów współczesnych, cechuje się oryginalnym zespoleniem ludowych tradycji francuskich i olbrzymiej erudycji, wyniesionej jeszcze ze studiów w ekskluzywnej Ecole Normale Superieure. Działalność literacką rozpoczął jako powieściopisarz, będący pod wyraźnym wpływem Paula Moranda. Za ukoronowanie prozatorskich dokonań Giraudoux uznawana jest powieść "Bella" (1926), ale prawdziwy sukces przyniosły mu dopiero dramaty. Do pisania dla sceny nakłonił go Louis Jouvet - wybitny aktor i reżyser, uznawany dziś za jednego z najwybitniejszych inscenizatorów we współczesnym teatrze francuskim. Tak powstały m.in. "Zygfryd, czyli Limousin" (1928), "Amfitrion 38" (1929), "Wojny trojańskiej nie będzie" (1935), "Elektra" (1937) oraz wystawiona już pośmiertnie "Wariatka z Chaillot" (1944). Dramaty Giraudoux po dziś dzień zadziwiają finezyjnymi dialogami i mistrzowsko stopniowanym napięciem. Upust znalazła w nich też rozległa wiedza i erudycja autora, objawiająca się nierzadko w kunsztownych asocjacjach i symbolice o głębokim podłożu kulturowym.
"Apollo z Bellac" to jedna z głośniejszych, lecz nie najwyżej cenionych sztuk Giraudoux. Pełna subtelnej satyry i poezji; lekka, a przez to łatwa do strywializowania przez nieumiejętną inscenizację. W mistrzowskiej reżyserii Adama Hanuszkiewicza ukazuje jednak całą swą wartość. Staje się poematem o ludzkiej tęsknocie do piękna, o jego potrzebie i obecności w każdym, nawet najbardziej antypatycznym człowieku. Wybitny spektakl Hanuszkiewicza promieniuje ciepłem i życzliwością w ukazywaniu ludzkich spraw, zarówno tych małych i śmiesznych, jak i większych, ważnych. Oprócz reżyserii wielką zaletą przedstawienia jest aktorstwo. Godne szczególnej uwagi są zwłaszcza znakomite kreacje Kaliny Jędrusik, Jacka Woszczerowicza i Adama Hanuszkiewicza.
Fabuła sztuki jest nadzwyczaj prosta. Nieśmiała, pełna zahamowań dziewczyna imieniem Agnieszka spotyka przypadkiem niejakiego pana de Bellac, który zdradza jej tajemnicę powodzenia u mężczyzn. By je zdobyć, wystarczy tylko mówić wszystkim, że są piękni. Agnieszka zaczyna stosować receptę nieznajomego w pracy. Umiejętnie łechtając próżność współpracowników i zwierzchników, sprawia, że nudne biurowe życie zmienia się nie do poznania.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
APOLLO Z BELLAC
AutorJean Giraudoux
PrzekładMaria Serkowska
PrzekładHenryk Rostworowski
2020.06.30 00:17:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski