Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FREUDA TEORIA SNÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 05. 26
  • Barwny, 68 min

Sztuka z 1937 roku. Spośród wszystkich "komedii naukowych" Antoniego Cwojdzińskiego (1896 - 1972) zyskała chyba największy rozgłos. Autor - z wykształcenia fizyk, z pasji reżyser i aktor (występował w "Reducie" pod pseudonimem Antoni Wojdan) - zadebiutował w 1934 r. komedią "Teoria Einsteina", za którą rok później otrzymał nagrodę im. Leona Reynela, podobnie jak za "Epokę tempa" (1936). Po wojnie, już na emigracji (od 1940 r. przebywał poza krajem) napisał m.in. "Hipnozę", "Sprzężenie zwrotne". Większość komedii Cwojdzińskiego opiera się na podobnym schemacie spotkania dwojga bohaterów, którzy dyskutują o najnowszych osiągnięciach naukowych, tym samym przekazując widzom ze sceny sporą porcję wiedzy. Prawdziwą bohaterką jego wszystkich sztuk jest bowiem nauka. Tutaj - psychoanaliza, bardzo modna w latach trzydziestych.
Bohaterami komedii "Freuda teoria snów" są młoda, pełna temperamentu aktorka i poważny literat, autor sztuki, w której ona ma grać. Rozmawiają o tekście, omawiają szczegóły roli. Aktorka zgłasza swoje zastrzeżenia, obawia się, że przyjdzie jej "świecić oczami przed publicznością". Autor broni swojej koncepcji postaci, twierdzi, że w każdej kobiecie, nawet prostej i niewinnej, tkwią demony. Zgrabna, potoczysta rozmowa coraz głębiej dotyka problemów podświadomości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FREUDA TEORIA SNÓW
AutorAntoni Cwojdziński

Patrz także:
schowaj

2019.05.01 00:09:07
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl